Euro/TL yılın en yüksek seviyesini gördü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – ABD’de enflasyonun Ekim’de yıllık bazda %7,7 ile beklenti altında kalması ve verinin ardından açıklama yapan Fed yetkililerinin daha yavaş faiz artışını gündeme alacaklarını açıklamasıyla dolar endeksi 170,70’e geriledi. Bu seviye Eylül ayının en düşük seviyesi olurken ABD 10 yıllık tahvil faizi de %3,80’e indi.

Euro/TL yılın en yükseğinde

Dolardaki düşüşün etkisiyle euro/dolar bugün 1,0240’a çıkarak 15 Ağustos sonrası en yüksek seviyeye çıktı. Dolar/TL de 18,50 altı denemeler yapıyor. Parite ve dolar kuru etkisiyle bugün euro/TL 19 seviyesini test ederek 20 Aralık 2021’deki tarihi zirve sonrası en yüksek seviyeye çıktı.

Ayın ilk haftası FOMC toplantısında faiz artış hızının yavaşlayacağı fakat nihai faizin tahminlerden yüksek olacağı yönünde açıklama gelmesiyle dolar endeksindeki yükselişle parite euro/dolar 0,9740’a euro/TL ise 18,08’e kadar gerilemişti. Tarım dışı istihdam ve enflasyon verilerinin ardından dolardaki düşüşle parite bu ay içinde %4’e yakın yükseliş kaydetti. Euro/TL de bu ay içinde %4’e yakın yükseliş gösterdi ve yılın zirvesine çıktı.

Günün devamında faiz fiyatlamasına bağlı dolardaki düşüşün devam etmesi parite ve euro kurundaki yükseliş hareketinin devam etmesini sağlayabilir.

Yazar: Necdet Erginsoy