Euro’da düşüş, resesyon korkuları, Citi’nin petrol uyarısı – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Resesyon korkularından kurtulmak o kadar kolay değil. ABD borsaları ve tahvil getirileri düşüşle açılırken büyümenin durduğunu gösteren son iş anketlerinin ardından euro, dolar karşısında 20 yılın en düşük seviyesini gördü. Yine de ABD’de fabrika mal siparişlerinin Mayıs ayında yükselmiş olması bekleniyor. Tesla (NASDAQ:TSLA) Şanghay ve Berlin’deki fabrikalarında üretimi durduruyor. Nedenleri tam olarak bilinmese de planlanan kapasite artışlarıyla ilişkili görünüyor. Citigroup (NYSE:C), en kötü durumda petrolün yıl sonuna kadar 65 dolara kadar düşebileceğini öngörüyor.

İşte 5 Temmuz Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Euro, PMI verilerinin ardından 20 yılın en düşük seviyesine inerken resesyon korkuları hakimiyetini sürdürüyor

Piyasa katılımcıları, yaklaşan resesyon karşısında Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz artırımlarıyla ilgili beklentilerini düşürürken euro dolar karşısında 20 yılın en düşük seviyesine indi.

S&P Global’in Euro Bölgesi için birleşik satın alma müdürleri endeksi 16 ayın en düşük seviyesine inerek çeyrek dönemde yalnızca %0,2 büyüme yaşandığına işaret etti. Yeni siparişlerde ve güvende görülen zayıflık, işlerin bu çeyrekte daha da kötüleşeceğini gösteriyor.

Avrupa’nın majör borsaları %1 üzerinde düşüş yaşarken tahvil getirileri altüst oldu. Resesyon korkuları emtia piyasalarında da kendini gösterdi. Bakır vadeli işlemleri 16 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ancak S&P Global’in (NYSE:SPGI) benzer anketleri, Şanghay ve diğer bölgelerdeki kısıtlamaların gevşetilmesinin ardından Çin’in hizmet sektöründe sert bir yükseliş yaşandığını gösterirken Hindistan’ın hizmet sektörü, on yılın en hızlı temposunda büyüdü.

2. ABD’nin fabrika siparişleri paylaşılacak; Çin’den vergi indirimi bekleniyor

Tedarik zincirlerindeki normalleşme enflasyon baskılarını ve dolayısıyla Fed üzerindeki aksiyon alma baskısını azaltırken Çin’deki toparlanma, ABD’nin hâlâ resesyonda olmamasının olası sebeplerinden biri.

Bu tez, Mayıs ayına ait fabrika siparişleri ve dayanıklı mal verileri ile teste tabi olacak. Tedarik Yönetim Enstitüsünün (ISM) anketleri, ABD’de fabrika mallarına olan talebin yavaşladığını gösterdi ancak somut veriler, bunun gerçekten yaşanıp yaşanmadığını gösterecek.

Siparişlerdeki artış, %0,3 olan Nisan ayına göre Mayıs’ta %0,5’e yükselmiş olabilir. Bu arada Başkan Joe Biden’in, bu hafta bazı Çin malları üzerindeki ithalat vergilerini kaldırdığını duyuracağına yönelik umutlar hissiyatı destekliyor. Biden’in bu hamlesi, az da olsa enflasyon baskısını azaltabilmeli.

3. İlgi Tesla’nın fabrika üretimini durdurmasında olurken borsa düşüşle açılacak

Resesyon korkuları, kazanç sezonu öncesinde yatırımcıların riskten kaçınmasına yol açarken ABD borsaları düşüşle açılacak. Kazanç döneminde, özellikle güçlenen dolar yüzünden dış kazançlarının darbe alacağı bazı şirketler için tahminlerde bir düşüş dalgası daha yaşanabilir.

Dow Jones 170 puan düşerken S&P 500 %0,5 ve Nasdaq 100 %0,7 değer kaybetti.

Kazanç cephesinde hareketlilik yok denecek kadar az ancak Şanghay ve Berlin’deki fabrikalarında üretimi birkaç haftalığına durduracağı bildirilen Tesla gibi ilgi çekebilecek bazı hisse senetleri var. CEO Elon Musk, kısa süre önce Berlin’in “para basacağını” ileri sürmüştü.

4. ABD hava yolu şirketleri için ilginç bir hafta sonu yaşanırken Avrupa’dakiler zorlu bir mücadele içinde

İlgi çekebilecek diğer hisse senetleri hava yollarına ait olanlar olacak. Kötü notla başlayan 4 Temmuz haftası zamanla toparlandı. Kötü hava şartlarından dolayı Cuma ve Cumartesi günü iptal edilen uçuşlar binleri bulmuştu ancak Flightaware verileri, Pazartesi günü iptallerin yalnızca 235 olduğunu gösteriyor.

Dünya genelinde hava yolu şirketleri, pandemi döneminde hem kabin ekibinde hem de yer hizmetlerinde önemli personellerini kaybederek bu yıl turizmdeki canlanma karşısında zorlu bir mücadele yürütmeye devam ediyor. İskandinav hava yolu şirketi SAS, Pazartesi günü iki yıl içinde ikinci kez madde 11 iflas korumasına başvururken EasyJet COO ‘su, şirketin operasyonel sorunlarıyla baş edemeyince istifa etti.

Tedarik zincirindeki darboğazlar da yeni uçak teslimatını engelliyor. Bloomberg, Airbus’ın Haziran ayındaki teslimat sayısının, tüm yıl hedefinin altında kalacağı bir rotada olduğunu tahmin ediyor.

5. Citi uyarısının ardından petrolde düşüş yaşandı; Norveç’teki grev Avrupa’nın gaz üretimini vurdu

Küresel ekonominin karamsar görünümünden dolayı ham petrol fiyatları, emtia kompleksinin kalanıyla benzer şekilde düşüş yaşadı. Avrupa’daki gelişmelere ek olarak Çin’de devam eden problemler de kendini hatırlattı. Xi’an şehri, yedi günlük hareket kısıtlaması getirdi.

Citigroup analistleri, küresel büyüme yavaşlarken ham petrol fiyatlarının yıl sonuna kadar 65 dolara düşebileceğini söyledi.

Brent %1,2 düşüşle 112,16 dolar olurken WTI 108,44 dolar ile Cuma günkü kapanışa göre sakin bir seyir izledi.

Norveç’te petrol ve gaz işçilerinin, daha yüksek ücretler için çıktıkları grevi büyüterek Çarşamba gününden itibaren Kuzey Denizi’ndeki sahaların büyük bir kısmının kapanmasına yol açacak olmasıyla Avrupa’daki bu yeni sorunlara rağmen doğal gaz fiyatları %2,8 düşüş yaşadı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir