Eylül ayında Almanya’nın perakende satışlarında sürpriz bir artış oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde perakende satışlar üçüncü çeyreğin sonunda şaşırtıcı bir toparlanma kaydederek erken bir daralmadan kaçınmasına yardımcı oldu.

Federal İstatistik Ofisi Destatis’e göre Almanya’nın perakende satışları, %0,3’lük düşüş tahminlerinin oldukça üzerinde gelerek %0,9 artış gösterdi. Ağustos ayı rakamları ise ilk açıklanan %1,3’lük düşüş yerine %1,4’lük bir düşüş gösterecek şekilde aşağı yönlü revize edildi.

Bu rakamlar, Temmuz ve Ağustos aylarında Rusya’dan gaz tedarikinin kesilmesiyle ilgili olumsuz haberlerin ardından Alman müşterilerin yaz sonunda biraz rahatladığını gösteriyor. Yeni sonbahar koleksiyonları ve okula dönüş ürünlerinin giyim, ayakkabı ve tekstil satışlarını %9,9 oranında artırmasıyla birlikte başka faktörler de etkili oldu. Buna karşın benzin satışları, ülke çapında uygulanan akaryakıt vergisi indiriminin sona ermesi nedeniyle %15’in üzerinde düşerek aylık bazda kaydedilen en büyük düşüşü yaşadı. Tüketiciler 31 Ağustos’a kadar depolarını doldurmak için yarışmış ve satışlar o ay %6,4 artmıştı.

Market satışları %2,6 ve market dışı satışlar %2,4 artarken online satışlar %5,8 yükseldi.

Sonuç olarak perakende satışlar, enflasyon ve takvim etkilerinden arındırıldığında bir önceki yıla göre sadece %0,9 düşüş gösterdi. Bu, %4,9’luk düşüş tahmininden oldukça güçlü ve neredeyse tüm yıl boyunca çok yüksek enerji fiyatlarının baskısı altında olan bir ekonomide şaşırtıcı bir güç gösterisi.

Pantheon Macroeconomics analisti Claus Vistesen, Eylül ayındaki yükselişe rağmen satışların, yıl başından bu yana gösterdiği düşüş trendini sürdürdüğünü söyledi. Bunun “hâlâ yüksek olan enflasyon ve dibe vuran hissiyat” ile tutarlı olduğunu belirtti.

Vistesen, ikinci çeyrekte %3,4 olan düşüşün üçüncü çeyrekte sadece %1’e gerilemesine rağmen satışların, yılın son çeyreğinde de düşmeye devam edeceğini savundu. Ona göre yukarı yönlü sürpriz yaratabilecek faktör; ılıman hava ve yüksek stok seviyeleri nedeniyle doğal gaz fiyatlarının beklendiği kadar yükselmeyerek tüketicilere diğer satın alımlar için daha fazla harcanabilir gelir bırakması olabilir.