Fabrika siparişlerinin Eylül ayında düşmesiyle Almanya’da resesyon yaklaşıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Almanya Cuma günü resesyona bir adım daha yaklaşırken yeni verilere göre kilit imalat sektöründen siparişler, %4 gibi endişe verici bir oranda geriledi.

Bu, son yedi aydaki altıncı ve Mart ayından bu yana görülen en büyük düşüş oldu. Analistler %0,5’lik daha ufak bir düşüş bekliyordu.

İstatistik ofisi Destatis Eylül 2021 verisinin, pandemi sonrasındaki toparlanma etkileri nedeniyle istisnai olarak yüksek olduğunu söylese de bu durum, sipariş hacimlerinin bir önceki yıla göre %10,8 düşmesine neden oldu.

Pantheon Macroeconomics’ten Claus Vistesen, müşterilere gönderdiği bir notta “Bu, genel tahmine göre aşağı yönlü büyük bir sürpriz ancak son aylarda anketlerde görülen çöküşle uyumlu.” dedi.

Alman Sanayi ve Ticaret Odası (DIHK) tarafından bu hafta başında yayımlanan ve 24.000 şirketi kapsayan bir anket, şirketlerin %52’sinin önümüzdeki 12 ay içinde durumlarının daha da kötüye gideceğini, sadece %8’inin iyileşme beklediğini gösterdi. Bu, DIHK’nın ankete başladığı 1985’ten bu yana görülen en olumsuz eğilim oldu.

Vistesen Eylül ayındaki çöküşün sorumluluğunu, büyük kalemlerdeki dalgalanmalara yüklemenin bile mümkün olmadığını belirtti.

Yurt içi siparişler %0,5 artarken ihracat siparişleri %7 oranında düştü. Euro Bölgesi’nden gelen siparişler özellikle %8 gibi ciddi bir düşüş gösterdi. En sert düşüş, %7,2 ile tüketim mallarında yaşanırken sermaye malları %6 geriledi.

Destatis, talebin düşmesi ve tedarik zincirindeki darboğazların hafiflemesi gibi ikiz faktörler nedeniyle sanayinin iki yıldan uzun bir süredir ilk kez, gerçekleştirdiğinden daha az yeni sipariş aldığını belirtti. Buna rağmen Alman şirketlerinin yaklaşık üçte ikisinin, ham madde ve ara mal tedarikinde sorun yaşamaya devam ettiği belirtildi.

Diğerleri ise Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının, imalat sektörünün şimdi yılın başından bu yana %15 azalmış durumda olan birikmiş sipariş rezervini, yavaş yavaş erittiğine dikkat çekti.

ING ekonomisti Carsten Brzeski, “Geçen hafta üçüncü çeyrek için şaşırtıcı derecede güçlü GSYİH büyümesi, Alman ekonomisinin resesyona meydan okuyabileceği izlenimini vermiş olabilir.” dedi. “Ancak bu yılki sipariş defteri deflasyonu, bu umut işaretlerinin yanıltıcı olduğuna dair açık bir sinyal gönderiyor. Resesyona doğru uzun sürükleniş devam ediyor.”