Faizlerdeki %2’lik artışın ardından forint yükseldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith 

Macaristan Merkez Bankası (MNB), para birimini desteklemek amacıyla faizlerde büyük bir artış yaptıktan sonra forint değer kazandı.

MNB, gittikçe daha akut hale gelen enflasyon sorunuyla birlikte para biriminde yaşanan değer kaybını önlemek amacıyla, bir haftalık mevduat faizini 200 baz puan (bp) artırarak %9,75’e çıkardı. Gıda fiyatları bir yıl öncesine göre %20 artarken çekirdek TÜFE Mayıs ayına kadarki yılda %12 üzerinde artış yaşadı.

Budapeşte’nin hukukun üstünlüğü konusundaki uzun süredir devam eden anlaşmazlığı yeniden gün yüzüne çıkarak Başbakan Viktor Orban’ın, blokun Rusya’yı Ukrayna’yı işgalinden dolayı cezalandırma girişimlerine karşı direnişiyle tansiyon yükselince forint, kendi sorunlarıyla boğuşan euro karşısında %5 düşüş yaşamıştı.

Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından hazırlanan ve Çarşamba günü paylaşılan bir analiz, yıllarca Orban liderliğinde otoriter bir rejime doğru gidişin ardından AB’nin Budapeşte’ye yaptığı ödemeleri dondurma tavsiyesinde bulunmuştu. Macaristan’ın pandemiden kurtulması ve neredeyse tüm Avrupa’yı saran enerji kriziyle baş etmesine yardımcı olması için paraya çok ihtiyacı var. Hükümetin 10 yıllık borçlanma maliyetleri, son sekiz ayda iki katından fazla artarak %4’ten %8,78’e çıktı.

MNB Perşembe günü acil bir toplantı yaptıktan sonra forint yükselmeye başlamıştı bile. Akabinde euro karşısında %1,0 artarak 404,59’a yükseldi ve altı gün içindeki ilk artışını yaşadı.

MNB geçen hafta da baz faiz oranında benzer şekilde agresif bir hamle yaptı ancak Perşembe günkü hamlenin baskısı daha büyük çünkü Macaristan’daki birçok bankanın yeniden finansmanı büyük oranda bir haftalık faize bağlı. Ayrıca faizler analistlerin beklediğinden daha çok arttı. Bu haftanın başlarında JPMorgan (NYSE:JPM) analistleri, Macaristan’ın faizleri ancak %9,5’e çıkaracağını düşünüyordu. Şimdi bu seviyenin üzerinde ve banka, fiyat istikrarını sağlama yolunda gerekirse daha fazlasını da yapacağına söz veriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir