Fed faiz kararı öncesi dolar/TL’de son durum

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Bu akşam 21.00’de açıklanacak Fed faiz kararı öncesi dolar küresel piyasalarda hafif satıcılı fiyatlanırken dolar/TL ise 18,62’de yatay seyretmeye devam ediyor.

Küresel tarafta bugün faiz kararı beklenirken yurt içinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları takip edildi.

“Enflasyondaki sebep-sonuç ilişkimize hak veriliyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti grup toplantısında yaptığı konuşmada Birleşmiş Milletlerden ekonomistlere kadar birçok kurum, kuruluş ve kişilerin enflasyonla kurdukları sebep-sonuç ilişkisine hak vermeye başladıklarını belirtti.

Erdoğan, faizin sebep enflasyonun netice olduğu ve faizler indikçe enflasyonun da düşeceği görüşünü savunuyor.

Yurt içinde enflasyon oranı bekleniyor

Bugün Fed’in 75 baz puanlık faiz artışı yapmasının beklendiği toplantıda gelecek aylarda izlenecek politikaya dair sinyaller aranacak. Ancak yurt içinde ise yarın açıklanacak Ekim ayı enflasyonu haftanın en önemli verisi konumunda. Eylül’de %83,45 olan enflasyonun Ekim’de %85’i aşması bekleniyor.

“Enflasyonun belini kıracağız”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, hem baz etkisi hem de küresel normalleşme ve yurt içinde dövizdeki oynaklığın daha da azalmasıyla enflasyonun Aralık itibarıyla düşüşe geçeceğini belirtti. Bakan Nebati, Aralık’ta enflasyonun belini kıracaklarını ve 2023’te de enflasyonun çok daha az konuşulan bir konu olacağını ifade etti.

Yazar: Deniz Engin