Fed karar gününde kripto paralar nasıl hareket ediyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Fed, bugün 21.00’de (TSİ) faiz kararını açıklayacak. ABD Merkez Bankasının 75 baz puanlık faiz artışına gitmesi beklenirken yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın önümüzdeki dönemler için vereceği ipuçlarını yakından izleyecek.

Fed faiz kararı öncesi kripto para piyasaları bugün hafif satıcılı hareket ederken toplam piyasa değerinde %1’in biraz üzerinde bir gerileme görüldü. Piyasa değeri, 1 trilyon dolar sınırında devam ederken ortalama işlem hacmi ise 70 milyar dolar ile son bir haftalık ortalamanın altında seyrediyor. 

Bitcoin, son 24 saatte %1’in altında gerileme gördü. ABD işlem saatleri öncesi nispeten dirençli kalan kripto para, şu an 20.400 dolar seviyesinde alıcı buluyor. 

Ethereum, dün 1.570 dolar bandında sabit kalırken yeni güne satıcılı başladı ve şu an %2,7 düşüşle 1.550 dolar sınırında bulunuyor.

İlk 10 kripto para arasında pozitif bölgede olan kripto para bulunmazken son günlerin hareketli altcoin’i DOGE, bugün %10’a yakın değer kaybıyla 0,12 dolar bandına geriledi ve ilk 10’da en çok düşüş gören kripto para konumunda. Cardano ve Solana ise sırasıyla %4,5 ve %5,5 değer kayıplarıyla Dogecoin’i takip ediyor. 

XRP, %1 değer kaybıyla kısıtlı bir düşüş görürken 0,45 dolar desteğini korumaya devam ediyor. BNB ise ilk 10’da en düşüş gören altcoin olarak devam ederken şu an 319 dolardan işlem görüyor. 

İlk 100 kripto parada son durum 

Akşam saatlerine doğru en büyük 100 kripto paranın 90’ı ekside bulunuyor. Kısıtlı kazanç gören altcoin’ler arasında Litecoin (%6) ve Basic Attention Token (%4) piyasanın tersine hareket etti. 

Son 24 saatlik işlemlerde ilk 100’de kayıplar, tek haneli oranlarda kalırken şu an Aptos (-%9), Sandbox (-%8) ve Synthetix (-%7,9) en çok düşüş gören altcoin’ler olarak sıralanıyor.

Yazar: Günay Caymaz