Fed kararı, ADP, Zhengzhou’da karantina – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Fed Başkanı Jerome Powell’ın, gelecek toplantılarda para politikasını daha yavaş sıkılaştırma sinyali vereceği umuduyla, Fed’in enflasyonu düşürme çabaları kapsamında ana faizleri 75 baz puan daha artırması bekleniyor. ADP, çalışma bakanlığından gelen karışık iş olanakları raporundan bir gün sonra Ekim ayında özel sektör işe alım tahminini açıklayacak. Dünyanın en büyük nakliye şirketi, pandemi partisinin nihayet sona erdiği konusunda uyarıda bulunurken Avrupa’nın PMI’ları daralma bölgesine doğru inmeye devam ediyor. Ve dünyanın en büyük iPhone montaj hattına ev sahipliği yapan Zhengzhou, Çin’in COVID-19’a karşı sıfır tolerans politikasında esneme söylentilerine karşı bir haftalık karantina uygulayacak.

İşte 2 Kasım Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Fed’in karar gününde politik değişime dair ilk işaret gelecek mi?

Fed, iki günlük toplantısı TSİ 21.00’de sona erdiğinde Fed fonları için hedef aralığını 75 baz puan (bp) daha artırarak %3,25-4,00’e yükseltecek.

Fed yetkililerinin son dönemdeki yönlendirmeleri ve enflasyon dinamiklerinin hâlâ çok güçlü olduğunu gösteren bir dizi veriyi düşününce bu kadarına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Bununla birlikte özellikle emlak gibi ekonominin faiz oranına duyarlı sektörlerinde son zamanlarda görülen yavaşlama işaretleri, Fed Başkanı Jerome Powell’ın olağan basın toplantısında sıkılaştırma hızını yavaşlatmaktan bahsedebileceğine dair umutları artırdı.

Hazine getirileri, politik bir değişimin başlangıç işaretleri beklentisiyle keskin bir şekilde düştükten sonra Salı günü tekrar yükseldi. Tahvillerdeki bu yükseliş, son aylarda tutarlı bir şekilde şahin olan Powell’ın, bu umutları tekrar kırma riski yarattı. 10 yıllık Hazine getirileri, iki hafta önce gördüğü %4,34 seviyesinden %4,06’ya geriledi.

2. ADP Ekim ayı istihdam raporu ve Challenger işten çıkarmalar anketi ile iş gücü piyasasına daha fazla ışık tutulacak

Fed’in kararından önce piyasa, hükümetin istihdam verilerinden iki gün önce Ekim ayındaki iş gücü piyasası eğilimlerine göz atacak. ADP’nin özel sektör işe alım anketinin, geçen ay ufak bir yavaşlama göstermesi beklenirken 208.000 olduğu Ağustos ayına göre 195.000’lik bir artış tahmin ediliyor.

Çalışma bakanlığının Salı günkü İş Olanakları ve İş Gücü Devir anketi, işten ayrılmalarda ufak da olsa belirgin bir düşüş yaşandığını göstermişti. Bu, yeni iyi iş bulmanın zorlaştığını ve ekonomi yavaşladıkça eldeki işten de olma isteğinin zayıfladığına işaret etti.

Challenger işten çıkarmalar anketi de TSİ 16.30’da paylaşılacakken Mortgage Bankacılar Birliğinin haftalık verileri, geçen hafta mortgage oranlarının 20 yıl sonra ilk kez %7’yi aştıktan sonra bu seviye üzerinde kalıp kalmadığını gösterecek.

3. Piyasa Fed’i beklerken hisse senetleri sakin açılmaya hazırlanıyor; Prudential Financial’in aldığı darbe sonrası gözler sigortacılarda

ABD borsaları sakin açılmaya hazırlanırken Salı günü Uber’den (NYSE:UBER) beklenenden daha iyi gelen çeyreklik sonuçların ardından teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 endeksi, Salı günkü zayıf performansını tersine çevirdi.

Dow Jones fazla değişmezken S&P 500 %0,1’den az ve Nasdaq 100 %0,3 artış gösterdi.

İlgi çekebilecek hisseler arasında PC ve diğer cihazların satışlarındaki belirgin yavaşlama nedeniyle dördüncü çeyrekte tahminlerin altında gelir öngördükten sonra Salı günü düşüş yaşayan Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) yer alıyor. Prudential Financial (NYSE:PRU) da artan faiz oranlarından darbe aldıktan sonra baskı altında açılmaya hazırlanıyor. Rakipleri MetLife (NYSE:MET) ve Allstate (NYSE:ALL) Çarşamba günü kapanış sonrasında kazançlarını açıklayacak.

CVS (NYSE:CVS), Humana (NYSE:HUM) ve KFC sahibi Yum! Brands (NYSE:YUM) ilk açıklayacaklar listesinin başında yer alırken Qualcomm (NASDAQ:QCOM), Booking (NASDAQ:BKNG) ve lityum madencisi Albemarle (NYSE:ALB) daha sonra açıklayacak isimlerde başı çekiyor.

4. Parti sona erdi (en azından nakliye için)

Küresel denizcilik sektörü için parti resmen sona erdi. Danimarkalı denizcilik devi A.P. Møller – Mærsk (CSE:MAERSKb); pandemiden kaynaklı talep patlamasının azalması ve dünya tedarik zincirlerinin kalan pürüzleri gidermesi nedeniyle bu yıl küresel konteyner talebinin, %4’e varan oranda azalacağı uyarısında bulundu. Maersk daha önce hacimlerin 2021 seviyelerinde kalacağını öngörmüştü.

Dünya ticaretindeki yavaşlama, Avrupa’nın ihracat ağırlıklı ekonomisini zayıflatmaya devam eden nedenlerden sadece biri. Bölgeden gelen nihai satın alma yöneticileri endeksleri (PMI), Ekim ayında Almanya’nın imalat sektöründe verilen yeni siparişlerde keskin düşüşler olduğunu gösterdi (Yine de Alman iş gücü piyasası, mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısında 8.000’lik minimal artışın ardından her zamanki gibi işçiye ihtiyaç duymaya devam ediyor).

Fransa, İspanya ve İtalya’nın imalat PMI’ları da daralma bölgesinde ilerlemeye devam ederek Almanya’ya katıldı.

5. Zhengzhou karantinası COVID-19 politikasıyla ilgili gerçekleri hatırlatırken petrol fiyatları düştü

Ham petrol fiyatları; Çin’in yakında katı COVID-19 politikasını esnetebileceği söylentisinin hiçbir şekilde teyit edilmediği bir günün daha geçmesiyle geriledi.

WTI %0,5 düşüşle 87,89 dolardan, Brent ise %0,5 düşüşle 94,11 dolardan işlem gördü. Çin’in talebine ilişkin gerçek haber akışı ise tam tersi yönde ilerledi: Çarşamba günü erken saatlerde şehir yetkilileri, dünyanın en büyük iPhone montaj fabrikasına ev sahipliği yapan Zhengzhou Havaalanı Ekonomi Bölgesi’ni, COVID-19 vakaları nedeniyle bir hafta süreyle kapattı.

Emtia piyasalarında ise buğday fiyatları; Rusya’nın, ihracat için güvenli geçişi garantilemeye yönelik BM destekli anlaşmaya yeniden katılmasının ardından Pazartesi günkü getirilerini kaybetti.