Fed toplantısı ve BP raporu öncesinde Avrupa borsaları yükseldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Peter Nurse

Yatırımcıların, Fed’in iki günlük politika toplantısına odaklanması ile Salı günü Avrupa borsaları yükselişle açıldı.

DAX %0,7, CAC 40 %0,9 ve FTSE 100 %0,7 artış gösterdi.

Fed’in Çarşamba günü açıklayacağı karar ile faizleri 75 baz puan (bp) artırması bekleniyor.

Hisse senetlerinin küresel çapta son bir ayın en güçlü seviyelerine yakın olmasıyla birlikte yatırımcılar, Fed’in, Aralık ayından başlamak üzere faiz artırım temposunu azaltacağına dair güven kazanıyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte Avrupa’da enflasyonun zirve yaptığına dair pek işaret yok.

Salı günü ECB (Avrupa Merkez Bankası) Başkanı Christine Lagarde, mevcut faiz artırımı döngüsünün zirvesinde, enflasyonun orta vadede %2 hedefine dönmüş olması gerektiğini söyledi.

Pazartesi günü açıklanan Euro Bölgesi tüketici fiyatları verilerine göre geçen ay %9,9’dan %10,7’ye yükselen enflasyon, ECB’nin faiz artırımları konusunda hâlâ kat etmesi gereken epey yol olduğunu gösteriyor.

Ayrıca Almanya’nın ithalat fiyatları, Eylül ayında yıllık bazda %29,8 gibi yüksek bir oranda artarak beklenenden daha iyi bir performans sergiledi ancak yine de bir önceki ay görülen %32,7’lik artışa göre yalnızca ufak bir düşüş yaşamış oldu.

Seansın ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan İngiltere imalat PMI verisinin, İngiliz ekonomisindeki bu sektörün Ekim ayında da daralmaya devam ettiğini göstermesi bekleniyor.

Kurumsal sektörde ise enerji devi BP (NYSE:BP), üç aylık kazanç raporunu açıklayacak. Shell’in (LON:SHEL) üçüncü çeyrek için geçen hafta 9,45 milyar dolar kâr paylaşmasının ardından BP’nin de 4 milyar dolarlık daha hisse geri satın almasına ve temettüsünü %15 artırmasına olanak tanıyacak yüksek kârlar açıklaması bekleniyor.

Credit Suisse (SIX:CSGN), 4 milyar frank (4,01 milyar dolar) yeni sermaye toplamayı umduğundan hissedarların, önerilen sermaye artışını onaylamaları için 23 Kasım’da olağanüstü bir genel kurul toplantısı yapılacağı şirket tarafından doğrulandı.

Petrol fiyatları; dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’de COVID-19 vakalarının yeniden canlanmasından etkilenen güveni artırmaya yardımcı olan zayıf dolar ile Salı günü yükseldi.

Ayrıca Pazartesi günü OPEC’in, 2022 Dünya Petrol Görünümü raporunda talebin orta ve uzun vadede ilk beklenenden daha yüksek olacağını ve muhtemelen sadece 2045 yılına kadar durağanlaşacağını söyleyerek orta ve uzun vadeli talep tahminlerini yükseltme kararı da hissiyatı olumlu etkiledi.

WTI %1,4 artışla 87,75 dolardan işlem görürken Brent %1,5 artarak 94,19 dolar oldu. Her iki sözleşme de Pazartesi günü %1’in üzerinde değer kaybetti.

Ayrıca altın vadeli işlemleri %0,4 artarak 1.647,80 dolar olurken euro/dolar, %0,5 yükselişle 0,9930’dan alıcı buldu.