Fed’in faizi daha yükselteceği beklentisi ABD’de konut kredi faizlerini 20 yılın zirvesine çıkardı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – ABD’de konut (mortgage) kredi faizleri %7,14’e çıktı. Önceki hafta %7,16 ile 20 yılın en yüksek seviyesine çıkan kredi faizleri, geçen hafta sınırlı bir düşüş yaşamıştı. Fakat Fed’in geçen haftaki FOMC toplantısında kısa vadeli faiz oranlarının yüksek kalacağını belirtmesiyle kredi faizleri tekrar yükselişe geçti.

ABD mortgage faizleri son iç hafta %7 üzerinde kalırken kredi başvuruları ise son haftada sınırlı düşüş gösterdi. Kredi başvuruları geçen haftaya göre %0,1 oranında düşüş yaşadı, böylelikle kredi başvurularındaki düşüş 7. haftaya ulaştı.

Pandemi döneminde %3,5 seviyelerinde olan kredi faizleri, 2021’de de bu seviyeyi korudu, fakat 2022’de hem küresel enflasyonun yükselmesi hem konut sektöründeki maliyetlerin artması hem de faiz oranlarının yükseltilmesiyle kredi faizleri kademeli olarak yükselişe geçti. Nisan’da %5, Eylül’de ise %6 seviyesi aşıldı. Ekim sonundan itibaren de faizler %7’nin üzerine yerleşti. Fed’in nihai faizi %5’in üzerine çıkarması beklentileri kredi faizlerindeki artışın da devam edeceğin işaret ediyor.

Yazar: Necdet Erginsoy