Fed’in pivotu, Walmart, FTX iflası – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, Fed’in faiz artışlarını “yakında” yavaşlatmaya başlayabileceğini düşünüyor. Ekim ayına ilişkin ABD üretici fiyatları verileri ve Walmart kazanç raporu, bu zamanın ne kadar yakın olabileceğine ışık tutabilir. Çin’in sanayi ve perakende satışları Ekim ayında belirgin bir şekilde zayıflayarak ham petrol fiyatları için yeni bir engel oldu. Amazon, kârlılığını yeniden sağlamak için toplu işten çıkarmalar üzerine düşünüyor ve FTX’in iflasından gelen ilk önemli başvuru, çökmüş kripto borsasının 1 milyon alacaklısı olabileceğini söylüyor.

İşte 15 Kasım Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Brainard faiz artışlarında “yakında” yavaşlama görüyor; ÜFE verileri bekleniyor

ABD Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, Fed’in ileride faiz artırımlarını yavaşlatabileceğini söyledi. Merkez bankasının en kıdemli ekonomistinden gelen yorumlar, enflasyon düşmeye başladıkça Fed’in uzun zamandır beklenen “güvercin pivotuna” başladığının en açık göstergesi.

Bloomberg‘e verdiği demeçte Brainard, “Daha yavaş bir artış temposuna geçmek muhtemelen yakında uygun bir hamle olacaktır.” dedi ve ekledi: “Bence vurgulanması gereken şey gerçekten önemli: Çok şey yaptık ama daha yapacak çok işimiz var.”

Fed faizlerine ilişkin beklentilere duyarlı olan 2 yıllık Hazine tahvil getirileri, yorumlar üzerine 8 baz puan daha gerileyerek %4,35 seviyesinden işlem gördü.

Yorumlar, altı aydır devam eden düşüş eğilimini teyit etmesi beklenen Ekim ayına ait ABD ÜFE verileri öncesinde yapıldı.

2. Çin’de üretim ve perakende satışlar zayıfladı; COVID-19 farkı kuralların gevşetilmesi konusunda şüphe uyandırdı

Çin’in sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit varlık yatırımı verileri; devam eden emlak krizi ve tekrar eden bölgesel COVID-19 karantinalarının baskısı altında tahminlerin gerisinde kalırken küresel ekonominin ivme kaybettiğinin yeni kanıtı oldu. Üretim ve yatırım verileri; hükümetin Pazartesi günü neden bankalara, gayrimenkul geliştiricilerine olan risklerini azaltmaları için verdiği süreyi uzattığını ve sektör için finansal koşulları daha da sıkılaştıran bir politika izlediğini gösteriyor.

Sanayi üretimindeki büyüme %5’e yavaşlarken perakende satışlar yıllık bazda negatife döndü.

Hükümetin karantina koşullarını bir nebze gevşettiğine dair işaretlere rağmen karantina uygulamalarının yakın gelecekte de devam etmesi bekleniyor. Ülke çapındaki vaka sayısı son günlerde Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve virüsün Omicron türü, önceki baskın türlere göre daha az öldürücü görünse de Çin aşılarının düşük korumalı olması göz önüne alındığında halk sağlığı için hala önemli bir tehdit oluşturuyor.

3. Hisse senetleri yükselişle açılacak; Amazon’un işten çıkarma planı ve Walmart ve Home Depot’un kazanç raporları ilgi odağında

ABD borsaları Brainard’ın yorumlarından destek alarak biraz daha yüksek açılacak. Yatırımcıların bir gözü ÜFE’nin enerji fiyatlarındaki son güçlenmeye nasıl tepki vereceğine, diğer gözü ise perakende devleri Walmart (NYSE:WMT) ve Home Depot ‘un (NYSE:HD) kazanç raporlarına çevrilmiş durumda.

Dow Jones 120 puan yükselirken S&P 500 %0,7 ve Nasdaq 100 %0,2 artış gösterdi.

Wall Street Journal, Amazon’un (NASDAQ:AMZN) 10.000 kişiyi işten çıkarmayı düşündüğünü bildirdi.

4. FTX’in iflasıyla ilgili iyi bir gelişme yok

Çökmüş kripto para borsası FTX, Delaware’deki sorumlu mahkemeyle olan iflas süreciyle ilgili ilk ayrıntıları yayınladı ve 1 milyon alacaklısı olabileceğini söyledi.

FTX’in çöküşüyle ilgili ayrıntılar gün geçtikçe daha da çirkinleşirken hafta sonunda bildirdiği ve kalan likit varlıklarının yaklaşık 400 milyon dolarını tüketen soygunun, deneyimli bilgisayar korsanları tarafından yapılan bir istismardan ziyade “içeriden” bir iş olabileceğine dair yeni göstergeler ortaya çıktı.

Arkham Intelligence’ın araştırması, bilgisayar korsanlarının FTX cüzdanlarından söz konusu miktarı çektikten sonra paniklediklerini ve varlıkları farklı zincirler arasında taşırken token’lerin önemli bir kısmını kaybettiklerini öne sürdü.

Reuters, hafta sonu FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’in şirketin yazılımına kişisel olarak bir “izinsiz erişim geçişi” yerleştirdiğini ve böylece müşteri fonlarını, tespit edilmeden hedge fon iştiraki Alameda Research’e taşımasına izin verdiğini bildirmişti.

5. Petrol fiyatları, Çin verileri üzerine gerilerken IEA 2022 talep tahminini yükseltip 2023 tahminini düşürdü

Ham petrol fiyatları; bu yılın dördüncü çeyreğinde talep artışına ilişkin düşük tahminlerini artış yönlü revize etmek zorunda kalan Uluslararası Enerji Ajansını göz ardı ederek Çin’den gelen zayıf ekonomik veriler üzerine daha da geriledi.

Ajans ayrıca gelecek yıl için ortalama talep artışı tahminini günlük 40.000 varil azaltarak 2022’deki 2,1 milyon varilden gelecek yıl 1,6 milyon varil seviyesine ineceği yönünde değiştirdi ki bu, tamamen Çin’deki görünümden kaynaklanan bir revizyon oldu. Ancak yaptırımların Rusya’nın üretimi üzerindeki baskısının devam etmesi nedeniyle piyasanın darlık yaşamaya devam edeceği düşünülüyor.

WTI %0,5 düşüşle85,44 dolardan işlem görürken Brent %0,3 azalarak 92,83 dolardan alıcı buldu.