Fed’in şahin yaklaşımı doları yükseltirken faiz kararı öncesi sterlin değer kaybetti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Peter Nurse

ABD doları; Fed’in faizleri beklenenden daha fazla artıracağının sinyalini vermesinin ardından Perşembe günü yükselirken sterlin, İngiltere Merkez Bankasının (BoE) politika toplantısı öncesinde geriledi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %1,1 artışla 112,412’ye yükselerek bir haftanın en yüksek seviyesine tırmandı.

ABD merkez bankası, Çarşamba günü faizleri üst üste dördüncü kez 75 baz puan (bp) artırdığını duyurdu.

Bu genel olarak bekleniyordu ve doları yükselten şey, Başkan Jerome Powell’ın enflasyonla mücadelenin borçlanma maliyetlerinin daha da yükselmesini gerektireceğini belirten yorumları oldu.

Powell, “Son toplantımızdan bu yana gelen veriler, faiz oranlarının nihai seviyesinin daha önce beklenenden daha yüksek olacağını gösteriyor,” dedi ve ekledi: “Duraklamayı düşünmek için çok erken… daha önümüzde uzun bir yol var.”

Bu yorumlar, Powell’ın önümüzdeki aylarda daha az agresif bir duruşa geçeceği yönündeki umutları sona erdirdi.

Bununla birlikte ABD’nin para politikacıları, mevcut faiz artırımı kampanyalarını yavaşlatsa ya da durdursa bile eski Fed Başkanı Alan Greenspan’a göre dolar önümüzdeki yıl parasal bir desteğe sahip olacak.

Advisors Capital Management’ın ekonomi danışmanı Greenspan, Çarşamba günü yayımladığı bir notta “Tahmin yürüten bazı kişilerin beklediği gibi ABD’de enflasyon 2023’ün ilk yarısında zirveye ulaşsa ve Fed, faiz artış hızını yavaşlatsa veya hatta durdursa bile ABD doları hala onu destekleyecek parasal bir etkene sahip olacak.” dedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) geçen hafta 75 bp artırım yaptıktan sonra Fed’in, parasal sıkılaştırma aksiyonu ile dikkatleri üzerine çekmesiyle euro/dolar %0,4 düşerek 0,9777 seviyesine geriledi.

Japonya’nın Eylül ayında harcadığı yaklaşık 20 milyar doların üzerine, para birimi yeni desteklemek için geçen ay 42,8 milyar dolarlık rekor bir harcama daha yapmasının ardından yatırımcılar yeni bir müdahale için pusuda beklemeye başladı. Tatil nedeniyle zayıflayan ticarette dolar/yen çifti 147,89 seviyesinde yatay işlem gördü.

İngiltere Merkez Bankasının (BoE) seansın ilerleyen saatlerinde yapacağı son politika belirleme toplantısı öncesinde sterlin/dolar, %0,5 düşüşle 1,1336 seviyesine geriledi.

BoE’nin faizleri 1989’dan bu yana en büyük artırım ile üç çeyrek puan artırarak %3’e çıkarması ve baz faiz oranının 2023 ortalarında %5 civarına yükselmesi bekleniyor.

Küresel finans hizmetleri firması Ebury’nin Piyasa Stratejisi Başkanı Matthew Ryan, “Bu haftaki BoE toplantısına doğru sterlin üzerindeki risklerin aşağı yönlü olduğunu düşünüyoruz.” dedi. “PPK’nın güvercin yönlü sürpriz yapma konusunda yakın geçmişe dayanan bir sicili var ve piyasa katılımcılarının bir kez daha hayal kırıklığına uğrayabileceğini düşünüyoruz.”

AUD/USD %0,6 düşüşle 0,6312’ye gerilerken dolar/yen %0,4 artışla 7,3175’e yükseldi. Özel bir anketin, Çin’in hizmet sektörünün COVID-19 kaynaklı aksamaların devam etmesi nedeniyle Ekim ayında beklenenden daha fazla küçüldüğünü göstermesinin ardından çift, yaklaşık 15 yılın en yüksek seviyesine yaklaştı.