Fidelity, son anketiyle kurumsal yatırımcıların kripto konusunda nabzını ölçtü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Fidelity, kurumsal yatırımcıların kripto varlıklara karşı ilgisini ölçen son anketinin sonuçlarını açıkladı.

Fidelity Digital Assets, bugün yayımladığı 4. Yıllık Kurumsal Yatırımcı Dijital Varlık Araştırma Raporu’na göre ankete katılan yatırımcılarının %58’i 2022 yılının ikinci yarısında kripto varlıklara yatırım yaptı. Bu oranın kripto varlıklardaki düşüşe rağmen geçen senenin aynı dönemine göre 6 puan yüksek olması dikkat çekici bir noktaydı.

Piyasa düşüşüne rağmen kurumsal yatırımcı ilgisi canlı kalıyor

Bunun yanında ankete katılan kurumsal yatırımcıların %74’ü önümüzdeki dönemlerde kripto para yatırımı yapmayı düşündüklerini söyledi. Anket, kripto paralar için son derece çalkantılı bir dönem olan Ocak – Haziran ayları arasında yapıldı. Araştırmaya Asya, Amerika ve Avrupa’dan 1.052 kurumsal yatırımcı katıldı.

Çalışmada kripto varlığa sahipliği açısından Asya kurumları, %69 ile ilk sırada yer aldı. Asya bölgesini %67 oranında kripto sahipliğiyle Avrupa izlerken ABD’li kurumsal yatırımcıların kripto sahiplik oranı %42’de kaldı.

Yatırımcıların kripto varlıklara neden yatırım yaptığıyla ilgili soruda ise katılımcıların %88’i yükseliş potansiyeli, teknolojik yenilik ve merkezsizlik gibi faktörleri seçti. Kripto yatırımdan uzak durmayı tercih eden kurumsallar ise buna gerekçe olarak volatilite ve güvenlik endişesini gösterdi.

Kripto paralara yatırım yapanlar arasında %35’i kripto varlık destekli yatırım fonlarını tercih ettiklerini söylerken %30’u kripto şirketlerine yatırım yapan finansal ürünleri aldıklarını aktardı. Katılımcıların %20’si ise kripto vadeli sözleşmeleri yoluyla yatırım yaptıklarını dile getirdi.

Fidelity, kripto alanındaki varlığını güçlendiriyor

Fidelity Digital Assets’in araştırma direktörü Chris Kuiper konuyla ilgili yaptığı açıklamada piyasadaki düşüşe rağmen, kurumsal yatırımcıların dijital varlıkların teknoloji ve değer önerisi konusuna güvenmeye devam ettiklerini söyledi. Kurumlar için oluşturulan altyapı ve yatırım ürünlerindeki artışın da daha yüksek adaptasyon oranına katkıda bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Varlık yönetim devi Fidelity, geçtiğimiz aydan bu yana kripto alanındaki iddiasını daha da güçlendirdi. Şirketin dijital varlık iştiraki Fidelity Digital Assets, 28 Ekim’de kurumsal müşteriler için Ethereum ticaretinin başlayacağını duyurdu. Şirket, Eylül ayında ise akredite yatırımcılar için kısa bir sürede yaklaşık 5 milyon dolar toplanan yeni bir Ethereum Endeks Fonu başlattı.

Yazar: Günay Caymaz