FIFA, Visa ortaklığıyla Dünya Kupası NFT koleksiyonu çıkarıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Küresel ödeme devi Visa, bu ay Katar’da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası için “Visa Masters of Movement” adı verilen NFT koleksiyonunu piyasaya çıkardı.

Futbol ve NFT meraklıları, yapılacak açık artırma ile NFT koleksiyonunda bulunan varlıkları satın alabilecek. Visa’nın bu projede iş birliği yaptığı Crypto.com aracılığıyla 8 Kasım tarihine kadar NFT koleksiyonuna erişim sağlanıp teklif verilebiliyor.

Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan FIFA Taraftar Festivali esnasında ise koleksiyonun resmi lansmanı yapılacak. Taraftar Festivali, 19 Kasım’da başlayıp 18 Aralık’a kadar devam edecek.

Benzersiz avatarlar ve dijital sanat eserlerinden oluşan Visa Masters of Movement koleksiyonunun FIFA Dünya Kupası ve FIFA Kadınlar Dünya Kupası temasından oluştuğu bildirildi. Ayrıca Jared Borgetti, Maxi Rodriguez, Carli Lloyd, Michael Owen ve Tim Cahill adlı futbolcuların unutulmaz gollerinden oluşan NFT’lerin de koleksiyonun bir parçası olacağı aktarıldı.

FIFA’nın bu koleksiyon öncesinde de kripto para ve NFT sektörüyle ilişkisi bulunuyordu. FIFA, ayrıca Temmuz ayında Metaverse için bir ticari marka başvurusunda da bulundu.

Visa ise kripto para ekosistemiyle uzun zamandır ilgileniyor. Ödeme devi, birçok kripto borsası ve kripto cüzdan sağlayıcısıyla iş birliği yaparak 80 milyonda fazla ödeme noktasının kripto para ile ödeme alma yolunu açmış durumda. Son gelişmelerde Visa, FTX ile ortalık kurarak borsanın kripto debit kartlarının 40 ülkede kullanılmasının önünü açtı. Ayrıca geçen hafta Visa, Blockchain.com ile de benzer bir anlaşma yaptı. 

Bunun yanında Visa, geçen hafta Kripto, NFT ve Metaverse alanlarında kullanılmak üzere yeni patent başvurularında bulunarak bu endüstride faaliyetlerini genişleteceği yönünde sinyaller verdi.

Yazar: Günay Caymaz