Fransa’da enflasyon rekor kırdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,2’lik bir artışla cılız bir büyüme kaydetti. Enflasyon ise eylül ayında rekor kırarak yüzde 7,1’e ulaştı.

Resmi istatistik kurumu INSEE’nin verilerine göre Fransa’da ekonomi hanehalkı harcamalarının durgunlaşması ve ekim ayında enflasyonda yaşanan sert yükseliş nedeniyle Temmuz-Eylül döneminde piyasa beklentilerine paralel olarak yüzde 0,2 büyüdü.

Ülkede ağustos ve eylül aylarında enflasyon Euro Bölgesi’nin aksine arka arkaya azalmıştı. Fakat ekim ayında tüketici fiyatları artış gösterdi ve gıda fiyatları yıllık yüzde 11.8, enerji fiyatları ise yüzde 19.2 yükseldi.

Eflasyon ise AB ekonomilerine paralel olarak bir önceki aya göre yüzde 1,3 artarak yıllık bazda yüzde 7,1’e yükselerek yeni bir rekora imza attı.

Analistler, Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını artırdığı bir dönemde, fiyat artışlarının, ihracattaki zayıflığın ve enerji arzına yönelik risklerin önümüzdeki aylarda Euro Bölgesi’nin en büyük ikinci ekonomisi üzerinde baskı yaratacağını belirtiyor.

“GSYH’deki büyüme öngörüsünde değişiklik yok”

Bununla birlikte Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, 2022 yılında gayri safi yurt içi hasıldaki yüzde 2,6’lık büyüme öngörüsünde bir değişikliğe gidilmeyeceğini ifade etti.

Finans sitesi Boursorama tarafından düzenlenen bir web yayınında konuşan Villeroy, “Euro Bölgesi’nde net zayıflık işaretleri gördüklerinin altını çizerek, “Bu, bu yıl düşük bir büyüme ve gelecek yıl önemli bir ekonomik yavaşlama anlamına geliyor” dedi.

Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi olan Villeroy, ECB’nin enflasyondaki tarihi artışla mücadele etme çabasında “önemli” bir ilerleme kaydedildiğini söyledi.

  • Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika faizlerini 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkardı

Fransa, kısmen enerji fiyatlarının erken sınırlandırılması ve yakıt sübvansiyonları sayesinde fiyat artışlarını kontrol altına almada komşularından daha başarılı bir grafik çizdi. Ancak ekonomistler, hane halklarını korumak için hazırlanan mali paketlerin uzun vadede olumsuz etkilerini gösterebileceği konusunda uyarıyor.

Fransa verileri, hızlı fiyat artışının yerleşik hale gelmesinden endişe eden Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yeniden yükseltmesinden bir gün sonra açıklandı. Banka mevduat faiz oranını 75 baz puan daha artırarak yüzde 1.5’e yükseltti ve bu oran 2009’dan bu yana en yüksek oran oldu.