Fransız Yatırımcılar Binance’e dava açtı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Fransız basınına yansıyan gelişmede Binance’in 15 Fransız yatırımcı tarafından aldatıcı ticari faaliyet gerekçesiyle dava edildiği raporlandı.,

Binance France ve borsanın ana şirketi Binance Holdings Limited, davanın tarafı olurken davacılar, 14 Aralık’ta yaptığı başvuruda dünyanın en büyük borsasının Fransız yasalarını çiğnediği iddia etti. Davanın gerekçeleri arasında borsanın Fransa’da lisans almadan önce kendi hizmetlerinin reklamını yaptığı ve hizmet sunduğu da vardı. Binance ise bu yıl Mayıs ayında Fransız düzenleyicisinden dijital varlık sağlayıcısı lisansı aldı.

Davacılar, ayrıca Binance’in çökmeden önce TerraUSD (UST) için ABD doları tarafından desteklendiğine dair güvence verdiğini ve çöküş sonrası 2,4 milyon euro zarar ettiklerini iddia ediyor. 

Binance iddialara cevap verdi

Binance France tarafından yapılan açıklamada şirketin Fransa’da lisans edinmeden önce herhangi bir tanıtım faaliyetinde bulunmadığını, kullanıcıların kendi iradeleriyle sosyal medya üzerinden kanallar kurarak çeşitli forumlar oluşturduğu ifade edildi. 

Binance, ayrıca Terra ekosisteminin sabit varlığı UST’nin ülkede tanıtımına yönelik iddialara da cevap verdi. Yapılan açıklamada Binance ile staking yapmanın güvenli olduğunu, ancak bu güvenin stake edilen kripto varlıktan kaynaklanmadığının altını çizdi. Diğer bir deyişle Binance, işlem hakkında güvence verirken stake için kullanılan varlıkların finansal yapısı hakkında garanti verilmediğini dile getirdi. Bununla birlikte borsa yetkilileri, Binance’in kripto para birimleri için sürekli şekilde piyasa riskini öne çıkardığını söyleyerek kendini savundu.

Yazar: Günay Caymaz