FTX acil fon arayışına devam ediyor: Kripto borsası için umut var mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, dün yatırımcıların kapısını çalarak kripto para borsasının sıkışan para çekme taleplerini karşılamak için destek talebinde bulundu. 

Wall Street Journal tarafından servis edilen habere göre FTX CEO’sunun para çekimlerini karşılamak ve iflası ertelemek için 8 milyar dolarlık acil fona ihtiyacı var. FTX ise henüz bu rakamı teyit etmeyerek konuyla ilgili detaylı bir açıklama yapmadı.

Bloomberg haberine göre ise Bankman-Fried, Binance’İn anlaşmadan çekildiğini duyurmadan hemen önce yatırımcılarını konuyla ilgili bilgilendirdi ve fon talebinde bulundu. Bu yatırımcıların arasında BlackRock, Temasek, Sequoia Capital, Circle, Ontario Teachers’ Pension Plan, Paradigm, Tiger Global, SoftBank, Ribbit Capital, Alan Howard, Multicoin Capital ve VanEck gibi şirketler olduğu söyleniyor.

ABD Adalet Bakanlığı da SEC’in FTX soruşturmasına müdahil oldu

FTX, Binance’in satın alımdan vazgeçmesinin ardından iflas etmemek için acil fon arayışına devam ederken bir yandan da yasal soruşturmayla karşı karşıya. 

Wall Street Journal’ın ismini açıklamadığı kaynaklardan edindiği bilgilere göre ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), FTX’in ABD iştirakini soruşturmaya başladı.

ABD düzenleyicileri, ayrıca FTX.US’in Karayipli merkezli ana şirketi FTX ve diğer iştiraki Alameda Research ile bağlantısının ne boyutta olduğunu araştırmaya başladı.

İflasın eşliğinde olan FTX, acil fon arayışını sürdürüyor

Kripto piyasası katılımcılarının birçoğu, FTX’in olası iflasının piyasada yıkıcı etkisinin ciddi boyutlarda olacağını düşünüyor. Birçok kripto şirketiyle ilişki içinde olan ve yakın zamanda zor durumdaki şirketler için kurtarıcı rolünü üstlenen FTX, şimdi bu şirketlerle benzer sıkıntıları yaşıyor.

Son durumda FTX’in fon talep ettiği yatırımcılar arasında Sequoia Capital’in olumsuz yanıt verdiği biliniyor. Ancak Singapur merkezli diğer bir yatırımcı olan Temasek’in FTX ile bağlantıya geçerek görüşmelere başlaması, şu an FTX için düşük de olsa bir kurtuluş olasılığı olarak öne çıkıyor.

Justin Sun, FTX ile kurtarma planı üzerine görüştüklerini söyledi

Bu gelişmeler yaşanırken Tron CEO’su ve Huobi Global’in danışman üyesi Justin Sun, Twitter üzerinden FTX için bir çözüm önerisi hakkında görüştüklerini söyledi.

Justin Sun gönderisinde ilk olarak FTX borsasında bulunan tüm Tron ekosistemi tokenlerine sahip olan yatırımcıları koruyacağını vadetti ve FTX ile birlikte bir çözüm bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Justin Sun, geçmiş dönemlerdeki söylemleri ve aksiyonları dikkate alındığında FTX’i kurtarma planı hakkında ne kadar ciddi olduğu belirsizliğini koruyor. 

Diğer yandan bu gelişmenin ardından çekim işlemleri askıya alınsa da borsada devam eden alım satım işlemlerinde TRX işlemlerinin primli şekilde arttığı kaydedildi.

Yazar: Günay Caymaz