FTX borsası, likidite endişesi devam ederken büyük fon çıkışları görüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Hafta sonu patlak veren olumsuz gelişme, FTX ile bağlantılı risk sermayesi şirketi Alameda’nın bilançosundaki sorunlu rakamlarla ortaya çıktı.

Alameda’nın likidite kriziyle karşı karşıya kalabileceğine dair söylentilerin hızla yayılması, piyasada tansiyonu yükseltti. Bunun üzerinde Binance’in FTX’in yerel tokeni FTT’leri elde çıkarma kararını duyurması ise krizi yeni bir boyuta taşıdı. Hafta sonundan bu yana ise endüstrinin iki önemli ismi FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ile Binance CEO’su Chanpeng Zhao arasında gerginlik devam ediyor.

FTX krizi nasıl başladı?

Krizin çıkış noktası Alameda Research’ün finansal rakamlarının sızdırılmasıydı. Bu belgelerde şirketin bilançosunda 3,66 milyar dolarlık FTT tokeninin olması endişeleri artırdı. Alameda varlıklarının önemli bir bölümünün itibari para birimi yada sabit kripto varlıkların haricinde FTX’in yerel tokeninden oluşması, şirketin zayıf bir finansal yapıya sahip olduğu şeklinde yorumlandı. 

Alameda Research CEO’su daha sonra yaptığı açıklamada belgelerin eksik olduğu, şirketin 10 milyar dolarlık daha varlığı olduğunu söylese de bu açıklama piyasa katılımcılarını tatmin etmedi.

Bu gelişmenin ardından Binance’in harekete geçerek elinde bulunan FTT tokenlerini tasfiye edeceğini duyurması ve FTX’ten 2,1 milyar dolarlık BUSD çekmesi, durumu FTX için daha da kötüleştirdi. 

FTX borsasından çıkışlar hızlandı 

Sam Bankman-Fried, dün yaptığı açıklamada çekim işlemlerinin sorunsuz devam ettiğini, güçlü bir finansal yapıya sahip olduklarını söylerken piyasayı rahatlatmaya çalıştı. Ancak son görünüm, endişenin devam ettiğini gösteriyor. FTX borsasından çekim işlemleri hızlı şekilde devam ederken platform, sabit kripto para rezervlerinde önemli oranda bir düşüş kaydetti.

Son bir haftada 451 milyon dolarlık sabit kripto para çıkış görülen FTX, baskı altında kalmaya devam ediyor. Piyasa katılımcıları, FTX krizinin Terra ekosisteminin çöküşüne benzer bir hale dönmesi konusundaki korkular eşliğinde son 24 saatte kripto satışlarını artırdı. 

Diğer yandan Alameda, FTX rezervlerini artırmak için girişimlere devam ediyor. Lookonchain verilerine göre Alameda Research, Circle’dan ortalama 500 milyon USDC çekerek FTX’e aktardı.

Bybit borsası ile Alameda’nın arası da gerildi

Sorunlar devam ederken Bybit ile Alameda arasında da bir gerginlik ortaya çıktı. Bybit kurucu ortağı Ben Zhou, Alameda’yı BitDAO (BIT) tokenlerini satmakla suçladı. Zira iki şirket, karşılıklı olarak varlıklarını 3 yıl süreyle satmama taahhüdü vermişti. Bu arada BIT tokeni, son 24 saatte %20’ye yakın bir değer kaybı gördü. 

Şimdi Alameda, satışı gerçekleştirmediğine dair bir kanıt ortaya koymazsa Bybit’in elinde bulunan 3.362.315 FTT tokenini satabileceğine dair söylentiler bulunuyor. Alameda CEO’su Caroline Ellison ise şirketinin bu toplu satıştan sorumlu olmadığını söyleyerek kanıtını Bybit’in kurucu ortağı Ben Zhou ile paylaşacağını aktardı.

Ancak Blockchain verileri, Alameda’nın bugün 1,6 milyon dolar değerinde 4.637.839 BIT tokenini FTX’e aktardığını gösteriyor.

FTX borsasından Ethereum çıkışları da dikkat çekiyor

Kripto analiz firması Santiment, yaptığı araştırmada FTX borsasından çekilen yüksek miktarlı Ethereum’u gündeme taşıdı. 

Blockchain verilerine göre Binance tarafından baskı altına alınan FTX cüzdanından Ethereum varlıklarının %90’ının çıktığı kaydedildi. Santiment yaptığı açıklamada son 2 gün içinde FTX ana cüzdanındaki ETH miktarının 322 binden 32 bine düştüğünü yazdı.

Sam Bankman-Fried’in dün açıkladığı gibi FTX’ten çekim işlemleri şu an devam ediyor, ancak olası bir askıya alma durumunda krizin, kripto para piyasalarını daha da sert etkileme olasılığı bulunuyor. 

Yazar: Günay Caymaz