FTX kurucusu eve döndü, Alameda cüzdanları hareketlendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski FTX CEO’su evine döndü. Sam Bankman-Fried, mahkeme sonlanana kadar gözetim altında ev hapsinde kalacak. Zincir üstü veri sağlayıcıları bu olayın ardından bazı Alameda cüzdanlarının harekete geçtiğini iddia etti. Buna göre SBF, Ethereum başta olmak üzere altcoin satarak Bitcoin satın alıyor olabilir.

Eski FTX CEO’su, Bahamalar tarafından ABD’ye teslim edildi. SBF rekor bir tazminat ödeyerek gözetim altında kalacağı evine geri döndü. Zincir üstü analiz firması Nansen başta olmak üzere bazı önemli şirketler Alameda cüzdanlarının yeniden aktif hale geldiğini açıkladı.

Nansen’in sosyal medyada aktif olan araştırmacılarından Martin Lee ilginç iddialar paylaştı. Buna göre Alameda hesaplarındaki bazı varlıklar önce yeni cüzdanlara, buradan FixedFloat ve ChangeNow platformlarını gönderiliyor. Bu platformlar tıpkı kısa süre önce yasaklanan Tornado Cash gibi işlemlerin izini kaybettirmek için kullanılıyor.

Bu işlemlerde ERC-20 tabanlı tokenlerin BTC’ye dönüştürüldüğü iddia ediliyor. On-chain analistlerden ZachXBT, Alameda’nın kısa sürede 800 bin dolar değerinde tokeni BTC’ye dönüştürdüğünü iddia etti.

Bitcoin ve Ethereum değer kaybetti

Dün akşam saatlerinde ABD borsaları negatif bir seyirle açılış yaptı. Bitcoin fiyatı gün boyunca S&P500 başta olmak üzere piyasa genelini takip etti. BTC fiyatı gün içinde 16.500 dolara kadar geriledi. Bu güçsüz duruş altcoin piyasasında da yankı buldu. Ethereum %1,8 değer kaybetti. Bununla birlikte Cardano (ADA), Ripple (XRP) ve LUNC gibi bazı altcoinlerde değer kaybı daha yüksek oranlara ulaştı.

Bir diğer önemli zincir üstü veri sağlayıcı Glassnode, satış yapmayan Bitcoin adreslerinin sayısının 800 bine yaklaştığını duyurdu. Bu adreslerdeki toplam BTC miktarı da artıyor.

Bu durum FTX kaosunun dinmekte olduğunu gösteren bir unsur olarak gösterildi. Analistler FTX çöküşü sırasında 142 binden fazla BTC’nin borsalardan dışarı çıktığını ve bu durumun yavaş yavaş tersine dönmeye başladığını açıkladı.

Bazı piyasa yorumcuları bu rakamların dip senaryosunu güçlendirdiğini iddia ediyor. Aynı zamanda analistler yarılanma süresine göre öne çıkan dip döneminin de geride kaldığını açıkladı. Buna göre ya BTC fiyatı yeniden yukarı yönlü bir çıkış gerçekleştirecek ya da tarihin en uzun kripto para ayı sezonu resmen ilan edilecek.

Bu makale ilk olarak BeInCrypto üzerinde yayımlanmıştır