FTX ortaklığına rağmen analistler GameStop konusunda hâlâ şüpheli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Senad Karaahmetovic

GameStop (NYSE:GME) hisseleri, şirketin ikinci çeyrek sonuçlarını bildirmesi ve kripto para borsası FTX US ile bir ortaklık duyurmasının ardından Perşembe günü piyasa öncesinde %5’in üzerinde artış gösterdi.

GameStop ikinci çeyrekte hisse başına zararını 0,36 dolar olarak açıkladı ki bu rakam analistlerin 0,42 dolarlık zarar tahmininden daha iyi. Çeyrek geliri 1,14 milyar dolar ile 1,27 milyar dolarlık tahminlerin altında kaldı. Şirket raporlama dönemi sonunda 908,9 milyon dolar nakit ve nakit benzeri varlıklara sahip olduğunu bildirdi.

Ayrıca perakendeci, daha fazla GameStop müşterisini FTX’in topluluğuna ve dijital varlıklar için pazar yerlerine tanıtmak amacıyla FTX US ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

Bir Wedbush analisti, “anlamlı bir gelir veya kâr katkısı sağlayacağı” konusunda şüpheci olmaya devam ettiği için duyurudan pek etkilenmedi. Analist, “düşük performans” dereceli GME hisseleri için fiyat hedefini 7,50 dolardan 6 dolara çekti.

Analist bir müşteri notunda “GameStop’un dijital dönüşüm çabaları şimdiye kadar hedefin altında kaldı ve onu gerileyen bir ana işletmeye güvenmek zorunda bıraktı.” diye ekledi.

Vital Knowledge analistleri, şirket işlerinin çoğunun “uzun vadeli büyük düşüş” halinde olduğunu belirtirken yatırımcıların GME’nin “bitmek bilmeyen hileli duyuru serisine” dikkat etmemeleri gerektiğini de ekledi.

Bir Jefferies analisti de nakit sıkıntısıyla ilgili endişeleri nedeniyle fiyat hedefini 27,50 dolardan 26 dolara indirdi. Yine de analist, GME hisselerine Vital Knowledge ve Wedbush’taki meslektaşlarından daha olumlu yaklaştı.

“Maliyetlerdeki iyileşmenin bir sonucu olarak önümüzdeki çeyrekler için kârlılığı iyileştirme hedeflerinin belirli olması bizi cesaretlendirdi. GME’nin tutkulu bir hissedar tabanı var ancak mevcut piyasa koşullarında biraz belirsiz olan büyüme beklentileri, önemli bir spekülasyon ve tartışma kaynağı olmaya devam ediyor.”