FTX ve Alameda’da kriz söylentileri kripto piyasalarını tedirgin etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto piyasalarının 2022 yılında düşüşe geçmesiyle birçok şirket, likidite kriziyle karşı karşıya kaldı ve iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldı. Kripto endüstrisi, şimdi FTX ve risk sermayesi şirketi Alameda’nın benzer bir likidite kriziyle karşı karşıya kalabileceği endişesiyle çalkalanmaya başladı.

FTX ve Alameda’da sorun ne?

Birçok şirketin sorun yaşadığı kripto sektöründe FTX borsası, bu yıl Alameda aracılığıyla likidite krizine maruz kalan şirketlere yatırım yaparak kurtarma planlarıyla gündeme geldi.

Güncel durumda ise Alameda’nın da likidite krizine girebileceğine dair söylentiler, piyasayı tedirgin etmeye başladı. Bunun nedeninin şirketin elinde çok fazla FTX borsasının yerel tokeni FTT bulunmasıyla ilgili olduğu görülüyor. Son raporlar Alameda’nın 14,6 milyar dolarlık varlığının 3,55 milyar dolarının FTT tokeninden oluştuğunu gösterdi.

Binance, FTT varlıklarını tasfiye etme kararı aldı

Mevcut durumu daha tedirgin hale getiren gelişme ise Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun borsanın tüm FTT varlıklarını kademeli olarak satacağını duyurması oldu. Bununla birlikte Etherscan verileri, 584 milyon dolarlık FTT’nin Binance borsasına transfer edildiğini gösterdi. Bu rakam, dolaşımdaki FTT tokenlerinin %17’sine denk gelirken satışlarının FTT piyasasını önemli derecede etkileyeceği düşünülüyor. 

Zhao konuyla ilgili yaptığı açıklamada satışların piyasayı en az şekilde etkileyecek şekilde yapılacağını iddia etti. Binance CEO’su, ayrıca aldıkları kararla rakip kripto borsasına zarar verme gibi bir niyetleri olmadığını söyledi.  Bu gelişmeler yaşanırken Alameda Research CEO’su Caroline Ellison, Binance’ten FTT tokenlerini satın almak için token başına 22 dolarlık bir teklifte bulundu. Bu hamle, şirketin FTT token fiyatının 22 doların altına düşmesini istemediği için böyle bir teklifte bulunduğu şeklinde yorumlanıyor. 

Hafta sonu ortaya çıkan bu gelişmenin ortasında birçok yorumcu, FTX ile ilgili endişelerini paylaştı. Büyük kripto borsasının iflas riskiyle karşı karşıya olduğunu düşünen bazı kripto yorumcuları, Binance’in son FTT transferinin krizi körüklediğini düşünüyor.

FTX CEO’su FTTnin baskı altında kalmasına rağmen çekim işlemlerinde sorun olmadığını söylüyor

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada FTX ve iştiraklerinin yüksek düzeyde denetlemeye tabi olduğunu ve finansal yapısının güçlü olduğunu söyledi. Platformun çekim işlemlerinin sorunsuz şekilde devam ettiğinin altını çizen Banktan Fried, FTX kullancılarının endişelenmesine gerek olmadığını söyledi.

Binance’in 584 milyon dolarlık FTT tokeni transferi sonrası raporlar, bazı büyük çıkışları da gösterdi. Bunlar arasında FTX’ten Nexo platformuna 109,8 milyon dolarlık kripto para aktarıldı. Diğer yandan Jump Trading, FTX borsasından 40,4 milyon USDC çekimi gerçekleştirdi. 

Bu gelişmeler yaşanırken FTT tokeni, dün %10’un üzerinde düşüşle 21,4 dolara kadar geriledi. Kripto parada düşüş eğilimi devam ederken son bir haftada %15 gerileyen FTT, sabah saatlerinde 22 dolar seviyesinde el değiştiriyordu.

Yazar: Günay Caymaz