G20 Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, liderlerle ikili görüşmeler yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – G20 Zirvesi’ne katılmak üzere Endonezya’ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İtalya Başbakanı Meloni ile görüşmeler yaptı.

Liderler Zirvesi’ne katılan tüm ülkeler Türkiye’ye Taksim’de yaşanan terör saldırısı için taziyede bulunurken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından teşekkürlerini iletti.

Her fırsatta fakir ülkelere gıdaya erişimde öncelik verilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede yaptığı konuşmada da küresel gıda krizine dikkat çekerek İhraç edilen tahılın Afrika başta olmak üzere acil ihtiyaç duyan az gelişmiş bölgelere ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Temel gıda fiyatlarının bir an evvel istikrara kavuşturulması gerektiğini ifade eden Erdoğan, aksi durumda gelecek yıl daha büyük bir gıda krizi yaşanacağına vurgu yaptı.

İkili temaslarda en çok ABD ve S. Arabistan görüşmeleri yakından takip edildi, fakat görüşmeler basına kapalı yapıldı. Biden ile yapılan görüşmede tahıl koridorunun devamlılığı iki taraf için de önemli görülürken ABD’nin F16 konusunda sürece destek vereceği belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile yapılan görüşmede küresel gıda ve enerji sorunlarında Avrupa’nın yapacakları değerlendirildi. Erdoğan, Yunanistan’ın tavrını düzeltmesi gerektiği yönünde de telkinde bulundu.

Liderlerin ekonomi, güvenlik ve sağlı, enerji gibi önemli başlıklardaki temasları ve açıklamaları devam ediyor.

Yazar: Necdet Erginsoy