Gaziantep’in kurtuluşunun 101. yıl dönümü törenle kutlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Valiliği iş birliğinde Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen 25 Aralık Özel Programı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katılımıyla gerçekleşti.

Program öncesinde Panorama 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi’ni ziyaret eden Bakan Akar, ardından Gaziantep Üniversitesi Mavera Salonu’nda düzenlenen programa katıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, törende yaptığı konuşmada, Gaziantep’in köklü tarihi, turizmi, sanatı ve kültürel zenginlikleriyle tarım, sanayi, ticaret alanındaki yatırımlarıyla ülkenin öncü şehirlerinden biri, Güneydoğu Anadolu’nun parlayan yıldızı olduğunu söyledi.

Törende, “Türkiye Yüzyılı Ödülü” alan Akar, şunları kaydetti:

Konuşmasında salonda bulunan öğrencilere seslenerek “Gazi” unvanının anlamını bilmeleri gerektiğini dile getiren Akar, şöyle dedi:

“Gaziantepliler, 101 yıldır şehre üreterek, ülkeye katkı sunarak ve şehrin büyümesine çaba sarf ederek gayret gösteriyor”

Gaziantep Valisi Davut Gül ise, 25 Aralık tarihinin Gaziantep’in kurtuluşu için gerçekten çok önemli olduğunu dikkati çekerek, “Bu şehir dörtte birini şehit vermiş ve kalan dörtte üçlük kesimde gazi olmuş ve Gaziantepliler bunun farkında olarak 101 yıldır şehre üreterek, ülkeye katkı sunarak ve şehrin büyümesine çaba sarf ederek gayret gösteriyor. Bunu yaparken en önemli gücü geçmişi unutmamak şu anki huzur ikliminin, güven ikliminin kıymetini bilmek.” ifadelerini kullandı.

“Bugün dünden çok daha güvenliyiz”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, 25 Aralık tarihinin 101 yıl önce onur ve şeref günü olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Antep’in önünde hiçbir şey duramaz, gazi unvanından başka”

Gaziantep’in Türkiye yüzyılının başlangıcını yapan önder ve lider şehir olduğunu ifade eden Şahin, “101 yıl sonra bugün acı zerdali çekirdeği ile açlığa direnen şehir, UNESCO’nun yaratıcı şehirlerinden dünyanın lezzet başkenti olmuştur. Dirilişten direnişe, direnişten kurtuluşa, kurtuluştan yükselişe, yükselişten zirveye giden bu şehirde Antep’in önünde hiçbir şey duramaz, gazi unvanından başka diyoruz.” diye konuştu.

Gaziantep’e Değer Katanlar ödül töreni

25 Aralık Gaziantep’in Kurtuluşu özel programında açılış konuşmalarının ardından “Gaziantep’e Değer Katanlar” ödüllerini aldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Türkiye Yüzyılı Büyük ödülünü Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in elinden alırken, Enerji Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Harun Çelik, Sportoto Teşkilatı Başkanı Bünyamin Bozgeyik, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, EBRD Türkiye Direktör Yardımcısı Şule Topçu Kılıç ve Milli Eğitim Bakanlığı Yatırımlar Daire Başkanı Orhan Ergün, “Kurumsal Yönetim Ödülü”nü Hulusi Akar’dan aldı.

Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy “Uluslararası İletişim Ödülü” alırken, KUTNİA Markası ile Jülide Konukoğlu “Gelenekselde İnovasyon Ödülü”, sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu “Kültür Sanat”, iş insanı M. Nuri Ali Cenani “Kültürel Miras”, Op. Dr. Emre Balık ve Prof. Dr. Mehmet Mutaf “Sağlık”, İnal Aydınoğlu ve Oya Öztan Peker “Sivil Toplum”, Ahmet Deniz, Bülent Uslu ve Beyhan Uslu “Hayırseverlik” ve Mahmut Bozteke ise “Spor” ödüllerini yine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın elinden aldı.

Programın devamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi iş birliğinde, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Şefi Eray İnal’ın şefliğinde Gaziantep’in Kurtuluşunun 101. yıl dönümüne özel hazırlanan ‘Destan Yazan Şehir Gaziantep’ konseri verildi.

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır