Gelirindeki artışa rağmen Polestar’ın faaliyet zararı büyüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Scott Kanowsky 

 İsveçli premium elektrikli araç üreticisi Polestar Automotive Holding (NASDAQ:PSNY), satışları neredeyse iki katına çıkmasına rağmen beklenenden daha büyük bir ilk yarı zararı bildirmesinin ardından Perşembe günü piyasa öncesinde hisseleri %4’ten fazla düştü.

Volvo Car Group’un bir yan kuruluşu olan firmanın faaliyet zararı, yılın ilk altı ayında 520,5 milyon dolar artarak 2021’in aynı dönemine kıyasla %143 oranında büyüdü.

Polestar bu zararın, işletmenin “ticari genişlemesine” yapılan yatırımın yanı sıra milyarder Alec Gores ve yatırım bankası Guggenheim Partners tarafından desteklenen bir açık çek firması ile yakın zamanda birleşmesinden kaynaklanan 372,3 milyon dolarlık tek seferlik bir giderden kaynaklandığını söyledi. Şirket bu birleşme sayesinde Haziran ayında hisselerini New York’taki Nasdaq borsasına kote etti.

Bu arada toplam gelir, özellikle Polestar 2 araçlarına yönelik yoğun talep sayesinde %95 artarak 1,04 milyar dolara ulaştı. Küresel teslimat hacmi de ilk yarıda %123 artışla 21.185 aracı buldu.

İcra Kurulu Başkanı Thomas Ingenlath, “Küresel siparişlerimizdeki güçlü ivmeyi koruduk ve bu yıl müşterilerimize 50.000 araç teslim ederek 2022 satış beklentimizi karşılamayı bekliyoruz. Çığır açacak birçok araçla birlikte Polestar hızlı bir büyüme dönemine hazırlanıyor.” dedi.

Polestar, Çin’deki COVID-19 karantinalarıyla bağlantılı aksaklıklar nedeniyle araç teslimatlarının büyük olasılıkla yılın dördüncü çeyreğine doğru ağırlık kazanacağını da sözlerine ekledi.