Goldman, gelecek yıl enflasyonda %3’ün altına “önemli” bir düşüş bekliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Senad Karaahmetovic

Yatırım bankası Goldman Sachs’un baş ekonomisti Jan Hatzius, ABD’nin gelecek yıl enflasyonda “önemli” bir düşüşe tanık olacağını öngörüyor. Kişisel Tüketim Harcamaları anlamına gelen PCE’nin bu yıl Eylül ayında %5,1’den, gelecek yıl Aralık ayında %2,9’a düşeceği tahmin ediliyor. PCE, insanların mal ve hizmetler için ödedikleri fiyatları ölçer.

Enflasyonun “nihayet” düşeceğini öngören bu tahmin üç temel faktöre dayanıyor: 1) tedarik zincirindeki kısıtlamaların hafiflemesi, 2) yeniden açılışın ardından barınma enflasyonunun zirve yapması ve 3) ücret artışının yavaşlaması.

Enflasyondaki düşüş büyük ölçüde ilk faktörden kaynaklanacak. Goldman, arz kısıtlı mal kategorilerinin çekirdek enflasyona katkısının şu anda +0,6 puanlık bir artış iken 2023’ün sonlarında -0,4 puana düşeceğini öngörüyor.

Hatzius bir müşteri notunda “Özellikle yarı iletkenlerin arzı önemli ölçüde iyileşti ve otomotiv mikroçip sevkiyatları 2019 seviyelerinin %42 üzerine çıktı. Bu durum ikinci el otomobil TÜFE’sinde şimdiden %5’lik bir düşüşe neden oldu ve 2023’te %15’lik bir düşüş daha öngörüyoruz. Yeni otomobil fiyatlarının da düşmeye başlamasını bekliyoruz.” diyor.

PCE’nin %3’ün altına düşmesi beklenirken Hatzius temel hizmet enflasyonunun daha yavaş bir hızda düşeceği konusunda uyarıyor. Bu tür enflasyonun “önümüzdeki Aralık ayında yıllık bazda hâlâ yüksek bir seviye olan %4,4’e” düşeceği tahmin ediliyor.

Hatzius, “Bu, yılın ilerleyen dönemlerinde daha düşük olan ancak yine de barınma enflasyonundaki yüksek hızın yanı sıra kısmen de en az 15 yılın en büyük Medicare (ABD sağlık sigortası) ücret güncellemesini yansıtan sağlık hizmetlerindeki enflasyonun yaşadığı artışı gösteriyor.” dedi.

Önemli bir enflasyon barometresi olan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ekim ayında bir önceki yıla kıyasla %7,7, aylık bazda ise %0,4 artış yaşadı.