Goldman Sachs ve JPMorgan’a göre ABD 2023’te resesyona girecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Alessandro Albano

ABD’de enflasyon Ekim ayında yavaşlama işaretleri gösterdi ancak buna rağmen dünyanın önde gelen ekonomisinin, 2023 yılında resesyona girerek diğer ekonomiler üzerinde domino etkisi yaratma olasılığı çok yüksek.

Bu uyarı, neredeyse koro halinde ABD’nin önümüzdeki yıl karşılaşacağı risklerden bahseden ve birkaç hafta önce açıklanan IMF tahminlerinden daha kötümser bir tonda konuşan yatırım bankalarının CEO’larından geldi.

JPMorgan (NYSE:JPM) CEO’su Jamie Dimon, CNBC kanalına verdiği demeçte pandemi sayesinde hâlâ 1,5 trilyon dolarlık ek tasarrufu bulunan işletmeler ve tüketiciler üzerindeki enflasyonun etkilerinden endişe duyduğunu, programların 2021’e göre %10 daha fazla harcama yapacağını söyledi.

Dimon, “Enflasyon az önce söylediğim her şeyi aşındırıyor ve bir buçuk trilyon dolar önümüzdeki yılın ortalarında tükenmiş olacak.” dedi. “Dolayısıyla ileriyi düşünürsek bu gelişmeler ekonomiyi rayından çıkarabilir ve insanların endişelendiği bir resesyona neden olabilir.”

ABD’nin bir numaralı yatırım bankası, yatırımcıları yaklaşan “ekonomik kasırga” konusunda ilk kez uyarmıyor. Geçtiğimiz Haziran ayında Dimon, kasırganın şu anda gelmekte olduğunu ve bunun küçük bir fırtına mı yoksa Sandy Kasırgası mı olduğunu bilmediğimizi ifade etmişti.

JPM CEO’suna göre Fed Fonlarının %5’e doğru ilerlemesiyle birlikte faizlerin yükseltilmesi “enflasyonu kontrol altına almak için yeterli olmayabilir.”

Wall Street Journal tarafından düzenlenen bir etkinlikte ABD ekonomisi için “yaklaşık 3’te 2” resesyon olasılığı ile 2023 yılında bile hisse senedi piyasalarında düşüşlerin devam edeceği uyarısında bulunan Goldman Sachs (NYSE:GS) CEO’su David Solomon gibi küresel finansın diğer büyük isimleri tarafından da paylaşılan endişeler bunlar.

GS’ye göre hisse senedi, ham petrol ve gayrimenkul (hem ticari hem de konut) düşüş eğilimi göstermeye devam edecek ve bu durum ABD dolarındaki güçlenme ile dengelenecektir.

Ayrıca Solomon’a göre ABD ekonomisi için “yumuşak iniş” – ya da enflasyonda ekonomiyi resesyona sürüklemeyecek bir yavaşlama – olasılığı “yalnızca %35” ve Fed; büyük mali teşviklerin ve Ukrayna’daki Rus savaşının öngörülemez etkilerinin yol açtığı enflasyonu azaltmaya çalıştığı için “faiz artırımı döneminde olmamız şaşırtıcı değil” diye ekledi.

Solomon, “Piyasa, yakın zamanda nihai orana ulaşacağımızı ve [Fed’in] faizleri düşüreceğini varsayıyor ve tarihsel olarak çoğu sıkılaştırma döngüsüne bakarsanız bir süre sonra bir tersine dönüş görürsünüz.” dedi. “Ancak bunun için henüz erken olduğunu, belirsiz olduğunu düşünüyorum.”

Projeksiyonlara gelince New York Fed tarafından hesaplanan resesyon modeli Kasım 2023’te ABD’de %38’lik bir resesyon olasılığı tahmin ederken (%30’un üzerindeki okumalar tarihsel olarak ekonomik gerilemenin habercisidir), Fed’in son noktasal grafiklerinde 2023 için nihai oran %4,6 olarak verilmiştir.

Bu tavan tüm FOMC üyeleri tarafından paylaşılmamaktadır zira Cleveland Fed’in bu yıl oldukça isabetli olduğu kanıtlanan anlık tahmin (nowcast) modeline göre çekirdek oranın yalnızca ufak bir gerilemeyle %6,26’ya düşmesi bekleniyor. Bunun, Fed’in 2023 yılı için noktasal grafiğini, %5’in hemen üzerinde belirlemesi için yeterli olup olmadığı en azından tartışmalı.