Grayscale’in Bitcoin fonu, düşen piyasada %40’ın üzerinde iskontolu işlem görüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Grayscale’in en büyük kripto fonu olan Bitcoin Trust (GBTC)), Bitcoin’in spot fiyatına göre uzun süredir iskontolu işlem görürken bu oran, dün rekor seviyeye geriledi.

The Block’s verilerine göre  GBTC, şu an %40 iskontolu işlem görerek tüm zamanların end düşük seviyesine geriledi. Bu seviyeden önce görülen en düşük oran, fonun Eylül ayı sonunda -%35 ile işlem görmesiydi. Temmuz ayında ise SEC, GBTC’nin Bitcoin Spot ETF’sine dönüştürülme başvurusunu reddetmesinden sonra en sert düşüşün gerçekleşmesiyle fon, %30’un altında iskontolu işlem görmeye başladı.

Kripto piyasaları, bu hafta FTX’in iştiraki Alameda’nın finansal rakamlarının basına sızmasıyla sert bir düşüş trendine girdi. Bu gelişme üzerine Binance’in elinde bulunduğu FTT satacağını beyan etmesi krizi tırmandırdı. Bu arada Alameda CEO’su Caroline Ellison, Binance’e FTT’leri 22 dolardan almayı teklif ederek krizi önlemek istedi, ancak bu girişiminde başarısız olunca FTX borsasından başlayan çıkışlar, kripto endüstrinde panik satışlarını tetikledi. 

Kripto piyasalarında belirsizlik ortamı devam ederken kripto varlık fiyatları düşüşüne devam ediyor. Bu olumsuz ortam, 2022’de zaten düşük seyreden kurumsal yatırımcının risk iştahını daha da azaltmış durumda. Bu, Grayscale’in Bitcoin fonuna olan talepteki düşüşten de görülebiliyor.

Ayrıca piyasa algısını ölçen kripto para korku ve risk iştahı endeksi de geçen hafta 30 seviyesinde hareket ederken bugün 22 değerine düşerek piyasaların yeniden aşırı korku kademesine gerilediğini gösteriyor. Endeks, Kasım ayının ilk haftasında 40 değerine kadar çıkarak piyasaların korku ortamından çıkmaya başladığına işaret etmişti. 

Ancak FTX ile ilgili beklenmedik durumun baş göstermesi, piyasadan hızlı çıkışları tetikledi. Hafta başında 1 trilyon dolar seviyesine ulaşan toplam değer, dün kapanışa doğru 800 milyar doların altına kadar sarktı.

Yazar:  Günay Caymaz