Gün Öncesi: Çekirdek PCE, kişisel harcamalar, Powell’ın konuşması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Yatırımcılar düşüşle geçen birkaç günün ardından yaz rallisini canlandırmaya çalışırken hisse senetleri yükseldi ancak çoğu kişi Cuma gününe odaklanmış durumda.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın merkez bankasının yıllık konferansında konuşması planlanıyor. Powell’ın enflasyonu kontrol altına alma konusundaki kararlılıklarını teyit etmesi beklense de muhtemelen Eylül ayındaki faiz kararı için Fed’in hangi yöne meyilli olduğunu söylemeyecek. Birçok kişi 0,75 puanlık bir artış daha beklerken diğerleri yarım puanlık daha küçük bir artış bekliyor.

Konuşma, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçümünün yanı sıra kişisel harcama ve gelir bilgileri de dahil olmak üzere bir dizi ekonomik veri açıklanırken yapılacak.

Perakende kazanç raporları bir şekilde kılavuz olarak alınırsa ortaya çıkan eğilim, orta ve düşük gelirli hanehalklarının gıda gibi temel ürünlerin artan fiyatlarından dolayı kendilerini sıkışmış hissettikleri, bu nedenle giyim veya ev eşyasına çok fazla bütçe ayırmadıkları ancak daha varlıklı müşterilerin mağazalarda görünmeye devam ettikleri yönünde. Perakendeciler tatil sezonuna hazırlanırken stoklarını eritmek için fiyatları düşürüyor.

İşte bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. PCE raporu

Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçümü olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksi, TSİ 15.30’da açıklanacak. Analistler çekirdek PCE’nin geçen yıla göre %4,7 ve bir önceki aya göre %0,3 artmasını bekliyor.

2. Harcamalar ve gelir

Kişisel harcamalar ve kişisel gelir verileri de aynı zamanda açıklanacak. Analistlerin beklentisi kişisel harcamaların %0,4 ve kişisel gelirlerin %0,6 artmış olduğu yönünde.

3. Powell’ın konuşması

Powell’ın Jackson Hole konferansında yapacağı konuşma günlerdir bekleniyor ancak merkez bankası politika yapıcılarının ne düşündüğü konusunda ayrıntı vermesi pek olası değil. Fed’in bir sonraki faiz kararını açıklamasından önce enflasyon ve Ağustos ayı istihdam raporu da dahil olmak üzere açıklanacak birkaç veri daha var.