Gün Öncesi: ECB kararı, işsizlik başvuruları, Powell’ın konuşması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Hisse senetleri petrol fiyatlarındaki ve faiz oranlarındaki düşüşün etkisiyle kapanışa doğru yükseldi ancak yatırımcılar hâlâ Fed’in bir sonraki hamlesini bekliyor.

Başkan Jerome Powell’ın bugün sanal bir konferansta yapacağı konuşmayla merkez bankasının düşüncelerine dair küçük bir ipucu elde edilebilir. Birçok izleyici şimdi Fed’in, Haziran ve Temmuz aylarında yaptığı gibi faizleri 0,75 puan daha artırmaya hazırlandığına inanıyor ve bu hafta bankadan birçok yetkilinin yaptığı yorumlar, Fed’in enflasyonu kontrol altına almaya odaklanmaya devam ettiğine işaret ediyor.

Diğer merkez bankaları da harekete geçiyor. Perşembe günü Avrupa Merkez Bankasının (ECB) yeni kararı açıklanacak.

Fed’in bir sonraki toplantısına iki hafta var ve bu süre zarfında enflasyon eğilimlerine ilişkin yeni bir okuma yayımlanacak. Fed, Çarşamba günü yayınladığı Bej Kitap adlı periyodik ekonomik raporunda, artan gıda ve kira fiyatlarının tüketicileri harcamalarını temel ihtiyaçlara yönlendirmeye zorladığı bir dönemde, gelecekteki ekonomik büyüme görünümünün “genel olarak zayıf” kalmaya devam ettiğini belirtti.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. ECB kararı

ECB’nin faiz oranlarıyla ilgili sıradaki hamlesini Perşembe günü TSİ 15.15’te yapması bekleniyor. Analistler faizlerin %0,5’ten %1,25’e yükselmesini bekliyor.

2. İşsizlik başvuruları

Güçlü iş gücü piyasasının devam ettiği bir ortamda analistler, geçen hafta 232.000 olan ilk işsizlik başvurularının 240.000 civarında gelmesini bekliyor. Veriler TSİ 15.30’da açıklanacak.

3. Powell konuşacak

Fed Başkanı Powell’ın TSİ 16.10’da Cato Enstitüsünün sanal toplantısında bir panele katılması planlanıyor.