Gün Öncesi: GSYİH verisi, Apple ve Amazon kazanç raporları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Yatırımcılar küresel yavaşlama işaretlerinden korkarken teknoloji hisseleri, Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve Alphabet’in (NASDAQ:GOOGL) hayal kırıklığı yaratan kazanç raporlarının üstesinden gelemedi.

Dijital reklamcılık yavaşlıyor; bu da sosyal medya şirketleri ile Alphabet’in YouTube’u gibi dijital reklamcılığa dayalı platformların gelirlerini azaltıyor. PC talebindeki yavaşlama da yazılım ve donanım üreticilerinin gelirlerinde düşüşe neden oluyor. Tüketiciler ev eşyalarındaki yüksek fiyatlardan dolayı kendilerini sıkışmış hissettiğinden büyük harcamalarını yapmayı erteliyor ya da önceliklerini yeniden belirliyor.

Yatırımcılar, Fed’in önümüzdeki hafta toplanırken yavaşlama işaretlerini dikkate alacağını umuyor. Fed’in, faizleri 0,75 puan daha artırması genel olarak beklense de gelecek toplantılarda, belki de Aralık ayından başlayarak bu hızı azaltmaya karar verebilir.

Perşembe günü üçüncü çeyreğe ilişkin ilk gayri safi yurt içi hasıla verisi açıklanacak ve analistler, son iki çeyrektir ilk kez bu verinin pozitif olmasını bekliyor. İşsizlik başvuruları sabah saatlerinde, enflasyon verileri ise Cuma günü açıklanacak. Bu verilerden herhangi birinin, Fed’in gelecek haftaki karar alma sürecini etkileyip etkilemeyeceğini göreceğiz.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. GSYİH verisi

Üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla verisi, TSİ 15.30’da açıklanacak. Analistler, ikinci çeyrekteki üretimin son okumasında kaydedilen negatif %0,6’ya kıyasla %2,4’lük pozitif bir okuma bekliyor.

2. Apple kazanç raporu

Apple Inc (NASDAQ:AAPL), 88,7 milyar dolar gelirle 1,26 dolar hisse başına kazanç (EPS) açıklayabilir ancak analistler, Eylül ayında piyasaya sürdüğü yeni iPhone’ların yanı sıra diğer cihaz ve bilgisayarlarının satışlarıyla ilgili de bilgi almak isteyecek.

3. Amazon.com kazanç raporu

E-ticaret devi Amazon.com Inc’in (NASDAQ:AMZN) ,127,7 milyar dolar gelirle 22 sent EPS bildirmesi bekleniyor ve analistlerin kulağı, bu ayın başındaki ikinci Prime satış etkinliği ve tatil alışverişi sezonuna ilişkin görünümü hakkındaki haberlerde olacak.