Gün Öncesi: Haziran ayı TÜFE, çekirdek TÜFE, petrol stokları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Çarşamba günkü TÜFE raporu öncesinde hisse senetleri düşüş yaşadı. Fed’in enflasyonla mücadelede attığı adımların arasında bir yıllık TÜFE’nin %8,8 olması bekleniyor.

Bu arada ikinci çeyrek için kurumsal kazanç raporları, kurumsal görünümler için temkinli beklentilerle birlikte başlıyor.

Bu ayın sonunda Fed toplanacak ve faizlerde 75 baz puanlık bir artış daha görülebilir. Tüketicilerin cebini rahatlatacak gelişme ise enerji fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi. Salı günü petrol fiyatları yine düştü, 100 doların altında %8’in üzerinde değer kaybetti. Bu, nihayetinde bu yazın başında gördüğü 5 dolardan geri çekilen benzinin pompa fiyatına da yansıyabilir.

Bununla birlikte fiyatları kontrol edebileceğini halka kanıtlamaya çalışan Biden yönetiminin önünde uzun bir savaş var. Ancak Avrupa’da devam eden enerji krizi ve Çin’de pek çok şehirde, imalat ve tedarik zincirlerini olumsuz etkileyebilecek kapanmalara yol açan vaka artışları gibi kontrol edemeyecekleri kuvvetler de var.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Haziran ayı TÜFE

Haziran ayında TÜFE yıllık %8,8 ve aylık %1,1 olabilir. Ekonomistler, fiyatların zirveyi görmüş ve düşüşe geçmiş olmasını bekliyor.

2. Çekirdek TÜFE

Sorunun önemli bir kısmı, çekirdek TÜFE’de hesaplanmayan yüksek enerji ve gıda fiyatlarından kaynaklanıyor. Çekirdek fiyatların Haziran ayı ile biten 12 ay içinde %5,7 ve aylık %0,6 artmış olması bekleniyor.

3. Ham petrol stokları

4 Temmuz haftasında görülen 8 milyon varillik sürpriz artışın ardından ham petrol stoklarının, geçen hafta 154.000 varil azalarak düşüş yaşamaya devam etmesi bekleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir