Gün Öncesi: İstihdam raporu, işsizlik oranı, saatlik kazançlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Hisse senetleri Eylül ayına sallantılı bir şekilde başladıktan sonra yatırımcıların faiz artırımları konusunda endişelenmeye devam etmesiyle öğleden sonra ralli yaptı.

Yatırımcılar Cuma günü açıklanacak Ağustos ayı istihdam raporunu merakla bekliyor. Ekonomistler, ekonominin geçen ay Temmuz ayına kıyasla 300.000 istihdam yarattığını ancak bunun, sıkı bir iş gücü piyasasında yine de sağlam bir artış olduğunu düşünüyor.

Fed, enflasyonu kontrol altına almaya çalışırken faiz oranlarını ne kadar yükselteceğine karar verirken istihdam ve enflasyon verilerini yakından izliyor. Son günlerde Fed’in son iki toplantıda olduğu gibi faizleri 0,75 puan daha artıracağı ve tempoyu düşürmeyeceği beklentisi arttı. Fed bu ayın sonuna doğru toplanacak.

Bununla birlikte S&P’nin yükselişi dört günlük bir kayıp serisini kırdığı anlamına geliyor. Yükselen faizler büyüme hisselerine darbe vurdu.

Eylül ayı genellikle hisse senetleri için yılın en kötü ayıdır. Cuma günkü rapor, herkesin üç günlük ABD tatili için yola çıktığı ve geri döndüklerinde hisse senetlerinin nereye gideceğini düşünmek için bolca zamanın olduğu bir zamanda paylaşılacak.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Ağustos ayı istihdam verisi

Hükümetin tarım dışı istihdam raporu bugün TSİ 15.30’da açıklanacak. Analistler, şaşırtıcı derecede güçlü bir Temmuz raporunda 528.000 olan istihdam artışının, geçen ay 300.000’e düşmesini bekliyor.

2. İşsizlik oranı

İş gücü piyasasının sıkı olmasından dolayı işsizlik oranının bir önceki ayla aynı şekilde %3,5 olması bekleniyor. Bu haftanın başlarında açık iş pozisyonları raporu, 11 milyon açık pozisyon ile sürpriz bir artış olduğunu gösterdi.

3. Ortalama kazançlar

Ortalama saatlik kazançlar artıyor, bu da işverenlerin boş pozisyonları doldurmak için daha fazla para teklif etmek zorunda kaldıklarının bir işareti. Analistler, kazançların Temmuz ayındaki %5,2’ye kıyasla geçen yılın aynı ayına göre %5,3 artmasını bekliyor.