Gün Öncesi: JPMorgan, Morgan Stanley, Taiwan Semiconductor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Enflasyon verileri fiyatların Haziran ayında 41 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösterince hisse senetleri düşüş yaşadı ve bu veriler, bu ayın sonunda büyük bir faiz artırımı daha yapılmasına zemin hazırladı.

Fed’in toplantısına daha iki hafta var. Banka Haziran ayında faizlerde 75 baz puanlık artış yaptı ve Çarşamba gününe kadar bu gidişatı sürdürecek gibi görünüyordu. Ardından da Haziran ayı TÜFE raporu paylaşıldı. Haziran ayına kadarki 12 ay içinde fiyatlarda yaşanan %9,1’lik artış, beklenenin üzerinde oldu ve Fed’i daha agresif hamleler yapmaya teşvik edebilir.

Yatırımcılar Fed’in bu ay faizlerde (Kanada’nın yaptığı gibi) %1 artış yapacağı üzerine bahis koyuyor. TÜFE raporunun ardından Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, “her şeyin mümkün olduğunu” söyleyerek %1’lik faiz artırımı spekülasyonlarını artırdı.

JPMorgan ve Morgan Stanley Wall Street bankaları için kazanç sezonunu başlatacak. Yatırım bankacılığı ve danışmanlık zayıf noktalar olabilir ve alım-satım öne çıkabilir. Ama tüketici kredi kalitesi resesyon ortamında bozulmaya başlamışsa bankalar da zarar görmüş olabilir.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. JPMorgan kazanç raporu

ABD’nin en büyük bankası JPMorgan Chase & Co (NYSE:JPM), 31,8 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 2,94 dolar kazanç paylaşabilir. Analistler, birkaç hafta önce ABD ekonomisi için fırtınanın geldiğini söyleyen CEO Jamie Dimon’ı dinliyor olacak.

2. Morgan Stanley kazanç raporu

Morgan Stanley (NYSE:MS) için beklentiler 13,4 milyar dolar gelir ve hisse başına 1,57 dolar kazanç paylaşması yönünde.

3. Taiwan Semiconductor kazanç raporu

Çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing’in (NYSE:TSM) 17,7 milyar dolar gelir ve hisse başına 1,43 dolar kazanç paylaşması bekleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir