Gün Öncesi: Kazanç raporları ve konut başlangıçları verisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Yatırımcılar, yeni yılda resesyona girileceği korkularını atlatmaya çalışırken Pazartesi günü hisse senetleri kapanışa doğru kayıplarını artırdı.

Fed, şimdiden faiz oranlarını 2023 yılında da yüksek tutma niyetinde olduğunun sinyalini verdi. Banka, hedef politika faizinin %5’in üzerine çıkabileceğini bile söyledi ki bu, insanların birkaç hafta önce beklediğinden daha yüksek bir oran. Ancak Fed, enflasyonu kontrol altına almakta kararlı ve yatırımcılar hedefin aşılarak ekonominin resesyona sürüklenmesinden endişe ediyor.

Fed yetkilileri gayrisafi yurt içi hasılanın gelecek yıl Eylül toplantısında öngördüklerinden daha yavaş büyüyeceğini düşünüyor. İş gücü piyasasının hala sıkı olduğuna dair işaretlere rağmen işsizliğin de artması bekleniyor.

Bu hafta bir avuç büyük şirketin paylaşacağı kazanç raporunun yanı sıra bir iki ekonomi verisi de açıklanacak. Artan faiz oranlarının konut alıcılarını geride tutması nedeniyle konut başlangıçlarının, Kasım ayında bir önceki aya göre bir miktar düşmüş olduğu düşünülüyor. Haftanın ilerleyen günlerinde kişisel gelir ve harcamalara ilişkin veriler paylaşılacak ve verilerde, bir önceki aya göre yavaşlama görülebilir. Tüketici hissiyatı da değişmemiş olabilir.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Nike kazanç raporu

Atletik giyim üreticisi Nike Inc’in (NYSE:NKE) 12,58 milyar dolar gelirle 65 sent hisse başına kazanç (EPS)raporlaması bekleniyor.

2. General Mills kazanç raporu

Tahıl ve paketlenmiş gıda üreticisi General Mills Inc (NYSE:GIS), 5,18 milyar dolar gelirle 1,06 dolar EPSpaylaşabilir. Analistler, tedarik zincirleri ve iş gücü eğilimleriyle ilgili güncellemeler için her iki rapora da kulak kesilecek.

3. Konut başlangıçları

Konut başlangıçları TSİ 16.30’da paylaşılacak. Analistler, 1,425 milyon olan bir önceki aya kıyasla yıllık bazda 1,4 milyonluk bir rakam bekliyor.