Gün Öncesi: Kişisel gelir, Michigan hissiyat endeksi, büyük petrol şirketleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Zayıf kazanç raporları ve görünümlerle beslenen teknoloji hisselerindeki gerilemeden korunan Dow ile hisse senetleri Perşembe günü farklı yönlerde seyretti.

Teknoloji şirketleri; dijital reklamcılıktaki ve kişisel bilgisayarlardan bulut hizmetlerine kadar çeşitli ürünlere yönelik pandemi kaynaklı talep artışındaki gerilemenin ardından kötü sonuçlarla mücadele ediyor.

Ancak Fed’in, işlerin iyiye gittiğini gösteren veriler üzerine büyük faiz artışlarından geri adım atmaya başlayabileceğine dair bazı umutlar var. Gayri safi yurt içi hasıla üçüncü çeyrek için beklenenden daha güçlü ve önceki iki çeyrekte görülen daralmaların aksine pozitifti. Cuma günü enflasyona ilişkin daha fazla veri bekleniyor.

Fed’in önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda faizleri 0,75 puan daha artırması beklenirken birçok analist Aralık ayındaki bir sonraki toplantıda faiz artırımına ara verebileceğini ya da miktarı azaltabileceğini düşünüyor.

İşte bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Kişisel gelir ve harcamalar

Kişisel gelir ve harcamalara ilişkin veriler TSİ 15.30’da açıklanacak. Analistler kişisel gelirin %0,3 ve kişisel harcamaların %0,4 artmış olmasını bekliyor.

2. Michigan hissiyat endeksi

Michigan Üniversitesi tüketici hissiyatı verisi TSİ 17.00’de açıklanacak. Analistlerin beklentisi, bir önceki okumaya göre değişiklik göstermeyerek 59,8 değerini koruması yönünde.

3. Büyük petrol şirketleri

Petrol devleri Exxon Mobil Corp (NYSE:XOM) ve Chevron Corp (NYSE:CVX) kazanç rakamlarını açıklayacak. Exxon 107,2 milyar dolar gelirle 3,67 dolar hisse başına kazanç (EPS) ve Chevron 57 milyar dolar gelirle 4,83 dolar EPS bildirebilir.