Gün Öncesi: Michigan tüketici hissiyatı, İklim Zirvesi, Gaziler Günü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Borsalar, geçen ayki enflasyon raporunun beklenenden iyi çıkmasının ardından Fed’in, faiz artırımlarını azaltmaya başlayacağı görüşünü desteklemesiyle yükseldi.

Elbette bu, Fed’in bir sonraki toplantısının yapılacağı Aralık ayına kadar gerçekleşmeyecek. Ancak şimdiden, faizleri son dört toplantısında yaptığı 0,75 puan yerine yarım puan artırması yönünde beklentiler artıyor.

Bu düşünce Perşembe günü büyüme hisselerine destek oldu; Nasdaq %7, Dow ise 1.100 puandan fazla yükseldi.

Fed, bu karara varabilmek için şimdiye kadar uyguladığı politikaların enflasyonla mücadelede işe yaradığına dair kanıt görmek istiyor. Fed’in amacı, işsizliğin artması gibi bazı sorunlar anlamına gelse bile enflasyonu durdurmak. Ancak iş gücü piyasası hâlâ gücünü koruyor.

Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine ulaşan tüketici fiyat endeksine göre enflasyon Haziran ayında zirve yapmış olabilir. Ancak herhangi bir hanehalkından da duyulabileceği gibi gıda ve ihtiyaç kategorilerinin tamamında fiyatlar hâlâ çok yüksek ve bu da bazılarının, isteğe bağlı satın alımlarında ödün vermeleri anlamına geliyor.

Bu, tatil için pozisyon almaya çalışan ancak stoklarını eritmek için fiyatları düşürmek zorunda kalan perakendeciler için özellikle sıkıntılı bir dönem. Büyük perakendecilerin kazanç raporları önümüzdeki hafta başlıyor.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Michigan hissiyat endeksi

Kasım ayına ilişkin tüketici hissiyatı TSİ 18.00’de açıklanacak. Analistler, 59,9 olan bir önceki okumaya göre 59,5 puan bekliyor.

2. İklim Zirvesi

Başkan Joe Biden Mısır’da düzenlenen BM İklim Değişikliği Zirvesine katılmak üzere yola çıktı ve Cuma günü zirveye katılacak. Liderler, gelişmekte olan ülkelerin fosil yakıtlardan temiz enerjiye geçiş yapmalarına yardımcı olmak için özel sektörün karbon kredilerine katılması için teşvik yaratmak istiyor. Biden daha sonra Kamboçya’ya ve ardından G-20 toplantısı için Endonezya’ya gidecek.

3. Gaziler Günü

11 Kasım Cuma günü ABD’de Gaziler Günü tatili. Borsalar normal saatlerde açık ancak tahvil piyasası kapalı.