Gün Öncesi: Perakende satışlar, yeni işsizlik başvuruları, endüstriyel üretim

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Fed kararının açıklanmasının ardından hisse senetleri düşüşe geçti. Yapılan açıklama, faiz oranlarının beklenenden daha yüksek olup uzun süre o seviyelerde kalacağını gösterdi.

Fed, enflasyonu kontrol altına almaya çalışırken politika faizini daha önce tahmin ettiğinden daha yüksek olan %5,1’e yükselteceğini tahmin ediyor ancak şimdi beklentiler, gelecek toplantılarda daha küçük faiz artışları yönünde. Bugünkü yarım puanlık artış büyük ölçüde bekleniyordu zaten.

Fed’in gelecek yıla ilişkin görünümü, devam eden enflasyon ve zayıflayan ekonomik koşullarla birlikte daha yüksek faiz oranları öngörüyor. Yetkililer 2023 yılında gayrisafi yurt içi hasılayı %0,5 olarak öngörüyor ki bu oran Eylül ayındaki %1,2’lik tahminden daha düşük. Ayrıca işsizlik oranının gelecek yıl %4,6’ya yükseleceği düşünülüyor. Şu an işsizlik %3.7 civarında.

Bu görünüm, enflasyonun düştüğünü gösteren son ekonomik verilere rağmen çok daha karamsar, Fed hâlâ yapılacak çok iş görüyor.

Başkan Jerome Powell, Fed’in gelecek yıl faiz artışlarına ara vereceği ve hatta faizleri düşüreceği yönündeki beklentileri boşa çıkararak esas amacın enflasyonu %2 hedefine geri getirmek olduğunu söyledi. Powell gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bir süre daha kısıtlayıcı bir politika duruşunu sürdürmek zorunda kalacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Perakende satışlar

Kasım ayı perakende satış verilerinin TSİ 16.30’da açıklanması bekleniyor. Analistler, Şükran Günü’nde Black Friday (Efsane Cuma) satışları güçlü bir gün geçirmesine rağmen, bir önceki ay %1,3 arttıktan sonra Ekim ayına kıyasla %0,1 düşüş bekliyor.

2. İşsizlik başvuruları

Fed’in faiz oranlarına karar verirken kullandığı temel ölçümlerden biri işsizlik olmuştur. Bir sonraki işsizlik başvuruları raporu perakende satış raporu ile aynı saatte açıklanacak. Analistler geçen hafta için bir önceki hafta olduğu gibi 230.000 yeni işsizlik başvurusu bekliyor.

3. Sanayi üretimi

Kasım ayı için sanayi üretimi verisi TSİ 17.15’te paylaşılacak. Analistler %0,1 düşüş yaşanan bir önceki aya kıyasla bu ay %0,1’lik bir artış olacağını düşünüyor.