Gün Öncesi: TÜFE, iş güveni ve kazanç raporları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Yatırımcılar yarın açıklanacak Kasım ayı tüketici fiyatları (TÜFE) raporunu beklerken Pazartesi günü kapanış ziline doğru hisse senetleri yükselişe geçti.

Beklenti, enflasyonun yüksek kalmaya devam etmekle birlikte önceki okumalara göre düşmesi yönünde. Yine de bu, Fed’in Çarşamba günü faiz oranları ve ekonomi hakkında söyleyeceklerini duymaya hazırlanan piyasalar için iyi bir haber olacaktır.

Fed’in iki günlük toplantısı öğleden sonra faiz kararı ile sona erecek ve ardından Başkan Jerome Powell gazetecilerin sorularını yanıtlayacak. Faiz oranı aksiyonunun boyutundan daha önemlisi, Fed yetkililerinin önümüzdeki birkaç yıl için faiz oranları, işsizlik ve diğer ölçümler için tahminleri olacak.

Diğer merkez bankaları da aynı yolu izliyor. Bu haftanın ilerleyen günlerinde İngiltere’de enflasyon verilerinin, son okumaya göre biraz yavaşlaması beklenirken Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) da faiz oranları konusunda kendi hamlelerini yapacak.

Washington’da milletvekilleri, hafta sonundan önce bir bütçeyi sonuçlandırmak ya da en azından geçici bir harcama tedbiri almak için baskı yapıyor. Cuma günkü son tarihi kaçırmaları halinde hükümet kısmi bir kapanma sürecine girebilir.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. TÜFE

Kasım ayı TÜFE enflasyonu, Ekim ayındaki %7,7’lik artışın ardından geçen yılın aynı ayına göre %7,3 ve aylık bazda %0,3 artmış olabilir. Gıda ve yakıtı hariç tutan çekirdek TÜFE için geçen yıla göre %6,1 ve aylık bazda %0,3 artış bekleniyor. Ekim ayında yıllık çekirdek TÜFE %6,3 artmıştı.

2. İş dünyası güveni

Ulusal Bağımsız İşletmeler Federasyonu Kasım ayına ait güven raporunu yayımlayacak. Daha önce 91,3 olarak açıklanan verinin 90,4’e yükselmiş olması bekleniyor.

3. Photronics kazanç raporu

Photronics Inc (NASDAQ:PLAB) için beklentiler, 210 milyon dolar gelir ve 48 sent hisse başına kazanç bildirmesi yönünde.