Gün Öncesi: TÜFE, Tapestry, Ralph Lauren

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Cumhuriyetçilerin Meclisin kontrolünü ele geçirmesi muhtemel görünse de ara seçimlerin sonucu henüz belli olmadığından Çarşamba günü hisse senetleri değer kaybetti.

Bölünmüş bir hükümet; Washington’da milletvekillerinin uzlaşmak ya da birbirlerinin gündemlerini engellemeye zorlanmak arasında kalmalarıyla açmazların artması anlamına geliyor. Bu da önümüzdeki dönemde büyük girişimlerin başarıya ulaşamaması ihtimalini artırıyor.

Yatırımcılar ayrıca Perşembe günü açıklanacak olan Ekim ayı enflasyon raporunu bekliyor ve önceki 12 aylık döneme kıyasla hızın düşeceğine inanıyor. Bu da Fed’i, enflasyonu kontrol altına almak için agresif faiz politikasını gevşetmeye ikna edebilir.

Analistler, Fed’in Aralık ayında toplandığında faiz oranlarında 0,75 puanlık ya da yarım puan ile daha düşük bir artış yapıp yapmayacağı konusunda bölünmüş durumda.

Geçen haftaya ait yeni işsizlik başvuruları da açıklanacak ve iş gücü piyasasının durumuna daha fazla açıklık getirilmesine yardımcı olabilir. Ekim ayı için iş rakamları beklenenden daha iyiydi ancak Meta Platforms (NASDAQ:META) gibi büyük teknoloji şirketleri, işten çıkarmaya devam ediyor ve perakendecilerin tatil işe alımlarının geçen yıla göre daha düşük olacağı tahmin ediliyor.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Tüketici fiyatları

Ekim ayına ilişkin TÜFE verisinin TSİ 16.30’da açıklanması bekleniyor. Analistler yıllık kazancın %8 olmasını beklerken bu oran bir önceki 12 aylık dönemde görülen %8,2’den daha düşük. Eylül ayından itibaren TÜFE için beklentiler, %0,4 olduğu bir önceki aya kıyasla %0,6 artış göstermesi yönünde.

Enerji ve gıda fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek bazda TÜFE, %6,6 olan bir önceki okumaya göre %6,5’e ve aylık bazda %0,6’dan %0,5’e yükselmiş olabilir.

2. Tapestry kazanç raporu

Coach ve Kate Spade moda markalarının ana şirketi Tapestry Inc’in (NYSE:TPR), 1,5 milyar dolar gelirle 75 sent hisse başına kazanç bildirmesi bekleniyor.

3. Ralph Lauren kazanç raporu

Lüks moda markası Ralph Lauren Corp (NYSE:RL), 1,56 milyar dolar gelirle hisse başına 2,07 dolar kazanç paylaşabilir.