Gün Öncesi: ÜFE, çekirdek fiyatlar, Michigan tüketici hissiyatı endeksi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Yatırımcıların, resesyon endişelerini bertaraf etmeye çalışması üzerine günlerce süren kaybın ardından hisse senetleri toparlandı.

Endişeler, Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için attığı adımlar, yani bazılarının ekonomiyi resesyona sürükleyebileceğinden korktuğu art arda faiz artışları ile artıyor. Fed bir sonraki toplantısını Salı günü yapacak ve faiz oranlarına ilişkin kararını Çarşamba günü açıklayacak. Beklentilere göre Fed, gösterge faiz oranını yarım puan artıracak – bu, önceki dört faiz artırımından daha düşük bir oran.

Yine de güçlü istihdam rakamları ve artan ücretler, enflasyonist baskıların devam ettiğinin bir işareti ve Fed’in faizleri daha uzun süre yüksek tutmasına neden olabilir. Bu durum son günlerde büyüme hisseleri üzerinde baskı yarattı.

Bu ay, Cuma günü açıklanacak olan üretici fiyatları ve tüketici hissiyatı verilerinin yanı sıra enflasyon verileri de açıklanacak. Yatırımcılar, Fed’in bundan sonra nereye yöneleceğine dair ipuçları için Fed Başkanı Jerome Powell’ın gelecek haftaki basın toplantısında söyleyeceklerini dinleyecek.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Üretici fiyatları

Üretici fiyat endeksi (ÜFE) için analistler, Kasım ayında bir önceki aya göre %0.2 artış bekliyor.

2. Çekirdek ÜFE

ÜFE ile aynı zamanda açıklanacak olan çekirdek ÜFE’nin de bir önceki aya göre %0,2 artması bekleniyor.

3. Michigan hissiyat endeksi

Michigan Üniversitesinin Aralık ayına ilişkin tüketici hissiyatı verisi TSİ 18.00’de açıklanacak. Beklentiler 56,9’luk bir sonuç geleceği yönünde.