Gün Öncesi: ÜFE, Walmart, Home Depot

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Yatırımcılar Fed’in faiz oranları konusundaki bir sonraki hamlesine ilişkin ipuçlarını beklerken hisse senetleri, büyük perakende şirketlerinin kazanç raporları öncesinde Pazartesi günü dalgalı bir seyir izledi.

Geçen hafta açıklanan Ekim ayı enflasyon raporu, fiyatların Haziran ayındaki zirveden indiğini gösterdi. Bu, Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için uyguladığı agresif faiz artırımı hızını azaltmaya hazırlandığının bir işareti olabilir. Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, Pazartesi günü yaptığı açıklamada faiz artırım temposunun yavaşlatılabileceğini öne sürdü.

Brainard, Bloomberg News’e verdiği demeçte “faiz artışlarında daha yavaş bir tempoya geçmek muhtemelen yakında uygun olacak.” dedi.

Bu açıklama, Brainard’ın konuşmasından önce düşüşte olan hisse senetlerinin yükselmesine yardımcı oldu.

Ekim ayı perakende satış verileri Çarşamba günü açıklanacak. Analistler, satışların yatay seyrettiği bir önceki aya göre %1 artmasını bekliyor.

Walmart’ın Home Depot ile birlikte Salı günü kazanç raporlarını paylaşması planlanıyor. Çarşamba günü ise onları Target (NYSE:TGT) takip edecek. Analistler aynı mağaza satışlarındaki eğilimleri izleyecek ve yöneticilerin tatil satış sezonu hakkında söylediklerini dinleyecek.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Üretici fiyatları (ÜFE)

Ekim ayı üretici fiyat endeksi TSİ 16.30’da açıklanacak. Analistler çekirdek ÜFE‘nin yıllık bazda bir önceki aya göre %7,2, çekirdek ÜFE’nin ise Eylül ayına göre %0,3 artmasını bekliyor. Yıllık bazda ÜFE, %8,3 ile Eylül ayına kıyasla daha yavaş bir hızla artıp aylık bazda ise %0,4 yükselebilir.

2. Walmart kazanç raporu

ABD’nin en büyük perakendecisi Walmart Inc’in (NYSE:WMT), 147,6 milyar dolar gelirle 1,32 dolar hisse başına kazanç açıklaması bekleniyor.

3. Home Depot kazanç raporu

Ev eşyaları ve donanım perakendecisi Home Depot Inc (NYSE:HD) için beklentiler, 37,9 milyar dolar gelirle 4,12 dolar hisse başına kazanç paylaşması yönünde.