Güne başlarken bilmeniz gereken 3 gelişme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Yatırımcılar Fed’in faiz oranlarına ilişkin bir sonraki hamlesinden endişe ederken teknoloji sektörü başta olmak üzere hisse senetleri Salı günü bir düşüş daha kaydetti.

Fed, gelecek hafta toplanıyor. Şimdiye kadar beklenti, ekonominin yavaşladığını gösteren veriler göz önüne alındığında faiz artışlarının hızını azaltmaya başlayabileceği yönündeydi.

Önceki dört toplantıya kıyasla yarım puan ile daha düşük bir hızda faiz artırması beklenirken son veriler, yatırımcıları faizlerin daha uzun süre yüksek kalması gerektiği düşüncesine sevk etti. Beklenenden daha güçlü gelen hizmet verileri ve geçen haftaki güçlü istihdam raporu bu söylemi pekiştirdi ve daha riskli varlıklardan kaçışı tetikledi.

Gelecek haftaki Fed kararına, Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısı eşlik edecek ve Powell, yeni yıla girerken verilere, piyasalara ve ekonomiye bakış açısını ortaya koyma şansı bulacak.

Yeni yıl aynı zamanda yeni bir Kongreyi de beraberinde getirecek ve son durum bugün Georgia’da yapılacak ikinci tur seçimlerle belirlenecek. Demokratlara mecliste biraz daha geniş bir çoğunluk marjı sağlayacak ya da Cumhuriyetçilere yasaları ve adaylıkları engelleme gücü verecek olan bu seçimin sonuçlarının açıklanması biraz zaman alabilir.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Brown Forman kazanç raporu

İçecek üreticisi Brown Forman’ın (NYSE:BFb) 1,08 milyar dolar üzerine 55 sent hisse başına kazanç (EPS) bildirmesi bekleniyor.

2. Campbell Soup kazanç raporu

Atıştırmalık ve konserve çorba üreticisi Campbell Soup Company (NYSE:CPB), 2,4 milyar dolar gelir ve 87 sent EPS paylaşabilir.

3. GameStop kazanç raporu

GameStop Corp (NYSE:GME) da kazançlarını bildirmeye hazırlanıyor. Analistler 1,35 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 27 sent zarar etmiş olduğunu düşünüyor.