Güne başlarken bilmeniz gereken gelişmeler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Liz Moyer

Yatırımcılar, Fed’in faiz artırım temposunu azaltıp azaltmayacağı üzerine düşünürken Pazartesi günü hisse senetleri değer kaybetti.

Hizmet sektöründen beklenenden daha güçlü gelen veriler, geçen hafta da beklentileri aşan istihdam raporu ile birleşerek piyasayı ürküttü. İstihdamın artması hanehalkı için iyi bir işaret olsa da Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırma işini zorlaştırıyor.

Merkez bankası önümüzdeki hafta bu yıl için son kez toplanacak. Yatırımcılar, son dört toplantıda belirlenen hızdan daha yavaş olacak yarım puanlık bir artış umuyorlardı. Bu beklentihâlâ geçerli ancak yatırımcılar risk varlıklarından kaçmak için neden arıyor.

Çin’in COVID-19 kısıtlamalarının bir kısmını kaldırması, seyahat ve eğlence hisselerine destek sağlayacak ve yavaşlayan küresel büyümeye ilişkin endişeleri hafifletecek olumlu bir gelişme olarak görüldü.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. AutoZone kazanç raporu

Otomobil satıcıları için zor bir yıl oldu zira talepte görülen pandemi dalgası duruldu. AutoZone Inc’in (NYSE:AZO) 3,86 milyar dolar gelirle 25,25 dolar hisse başına kazanç (EPS) bildirmesi bekleniyor.

2. Toll Brothers kazanç raporu

Artan mortgage faizleri ve yükselen konut satış fiyatları, alıcıların elini zorladığı için konut inşaatı sektörü için de kötü bir yıl oldu. Toll Brothers Inc (NYSE:TOL) 3,17 milyar dolar gelirle 4,01 dolar EPS paylaşabilir.

3. Signet Jewelers kazanç raporu

Tatil satış sezonuna girerken Signet Jewelers Ltd (NYSE:SIG) için beklentiler, 1,5 milyar dolar gelirle 31 sent EPS bildirmesi yönünde.