Güney Kore, Kripto Airdrop Kullanıcılarından Vergi Almayı Planlıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Digital Times’ın yaptığı habere göre, Güney Kore kripto airdrop alımı yapanlara yaklaşık yüzde 50’ye varan bir vergi koymayı planlıyor. Airdrop veya blok zincir tabanlı token hediye dağıtımları, kripto şirketlerinin uyguladığı en önemli pazarlama yolları arasındadır. Güney Kore, geçen yıl çıkarılan yerel vergi yasaları kapsamında; aktarımı sağlanan veya hediye olarak verilen tokenler için vergilendirme yapacağının sinyallerini vermişti.

Digital Times’ın haberinde, Maliye Bakanlığında çalışan bir yetkili pazartesi günü yaptığı açıklamada, ‘’Vergilendirmenin kripto Airdrop’larını da içerebileceği şeklinde yorumluyorum.’’ diye konuştu. Yetkili, konuyla ilgili gelen bir soruya yanıt olarak, verginin airdropu alan kişiden alınabileceğini söyleyerek, alıcının airdroptan sonraki üç ay içinde bir vergi beyannamesi vermesi gerektiğini ve uygulanacak verginin ise yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 50 arasında bir oranda uygulanacağı belirtti. Ayrıca vergilerin genellikle durumdan duruma değerlendirileceğine dair vurgu yapıldı.

Güney Kore Kripto Düzenlemeleri İçin Hızlanıyor!

Güney Kore, 2025 yılına kadar olan süreçte kripto kazançlarını vergilendirmeye planlıyor. Bu bağlamda 2.5 milyon wonu (1.860 $) aşan yıllık kripto kazançlardan yüzde 20 vergi alınması bekleniyor. Sadece bununla da kalmıyor; İngiltere, 2021’de kripto vergilendirmesi hakkında bir kılavuz yayınlamıştı, Amerika ise Kriptoya yatırım yapan vatandaşlarından bir vergi beyannamesi doldurmalarını istiyor ve ayrıca Hindistan da kripto paralar ile ilgili yeni vergi politikaları uygulamaya başladı.

Bu makale ilk olarak ieconomy sitesinde yayımlanmıştır