Güvenlik önlemlerini aksattığı iddia edilen Coinbase, birçok davayla karşı karşıya

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçen hafta kripto borsası Coinbase’e karşı açılan davada, hesapların düzgün bir şekilde güvence altına alınmadığı ve borsanın, müşterileri hırsızlığa ve yetkisiz transferlere karşı savunmasız bıraktığı iddia ediliyor.

Kuzey Georgia Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesi’nde açılan dava, şirketi aynı zamanda hesapları kalıcı olarak veya uzun süre kilitleyerek kullanıcılara maddi zarar vermekle ve işlem platformunda menkul kıymetleri listeleyerek federal yasaları ihlal etmekle suçluyor.

Geçen yıl ABD’de halka açılan ilk kripto para birimi borsası olan Coinbase, yatırımcılardan gelen bir dizi davayla karşı karşıya. New Jersey’de açılan ve şirketin ABD’li kişilerin kayıtsız menkul kıymet ticareti yapmasına izin verdiğini iddia eden bir başka toplu davasına ek olarak, bu ayın başlarında bir Coinbase hissedarı, şirketi yatırımcıları geçen yılki halka arz hakkında yanıltmakla suçladı. Platform ayrıca yatırımcılar tarafından açılan iki ayrı davayı arabulucu yoluyla çözmeye çalışıyor.

Georgia davası, baş davacı ve Georgia ‘da yaşayan George Kattula da dahil olmak üzere 100’den fazla kişiden oluşan bir grubu temsil ediyor, ancak Kattula’nın avukatları bundan daha fazla mağdur olabileceğini söylüyor.

Kattula’yı temsil eden Georgia merkezli hukuk firması Herman Jones LLC’den John Herman, CoinDesk’e yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Dava, iddia edilen konulardan bazılarını detaylandırıyor. Özellikle, 2019 yılında borsanın bir müşterisinin kendi hesabına geri dönmesine izin vermek için altı aydan fazla bir süre geçtiğine dair atıfta bulunuluyor.

Coinbase, öncelikle müşterilerin destek ekibini kullanmasını gerektirdiğini ve sorun bu şekilde çözülmezse müşterilerin resmi şikayet sürecinden geçmesi gerektiğini ifade etti.

Dava, Coinbase üzerinde listelenen varlıkların bazılarının ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) menkul kıymet tanımına uyduğunu ve şirketin kendisinin federal yasalara göre bir “borsa” olabileceğini, yani düzenleyiciye kaydolması gerekeceğini iddia ediyor.

SEC’in Coinbase’i Temmuz ayında menkul kıymetler satışı hakkında soruşturduğunu söylemesinden sonra davalar artmaya başladı.

Kattula şikayetinde, “Coinbase’in kullanıcı artışı, tüketicilere vadettiği hesap hizmetlerini ve korumalarını sağlamadı.” dedi.

Davacılar Coinbase’in yeterli siber güvenlik önlemlerini oluşturmaması ve sürdürmemesinin, yatırımcıların cüzdan ve hesap erişimini, bu hesaplardaki yatırımlarını, ve kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri kaybetmelerine neden olduğunu iddia ediyor.

Kattula, 5 milyon doların üzerinde tazminat (yasal maliyetleri ve ücretleri hariç) istiyor.

Coinbase, henüz açıklama talebine cevap vermedi.

Bu makale ilk olarak Coindesk üzerinde yayımlanmıştır