Hafta kapanışı: Son 7 günde piyasalara yön veren 5 gelişme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Birkaç haftadır Borsa İstanbul’daki volatiliteyi yakından takip eden kullanıcılarımız, 5-11 Aralık haftasında da bu trendi takip etti. SASA (IS:SASA) Polyester’e gösterilen yoğun ilgi sürerken bazı yatırımcılar bu hafta diğer hisseleri de ihmal etmedi. Son 7 günde okuyucularımızın en çok merak ettiği beş gelişmenin üçü, BIST 100 ile ilgili haberlerden oluşuyor.

Geride bıraktığımız haftada Investing.com Türkiye kullanıcılarının en çok ilgi gösterdiği 5 gelişmeyi özetledik.

7 Aralık’ta Borsa İstanbul’da sert satışlar görüldü

7 Aralık tarihinde güne yatay başlayan BIST 100 endeksi, sabah seansında 4.960 puanda destek bulmaya çalışırken sert satışların gelmesiyle birlikte yönünü aşağı çevirdi. Endeks öğleden sonra 4.700 puan bandına kadar geriledi.

7 Aralık’ta BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında en çok kaybettirenler; ENKAI, SMRTG, VERUS, MGROS ve ULKER olarak sıralandı. Borsa İstanbul genelinde ise YESIL, BARMA, EMNISKRDMA ve KRONT, tavan fiyatından işlem gören hisseler oldu.

Enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 5 Aralık tarihinde Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. 

TÜFE, Kasım’da aylık %2,88 olurken yıllık %84,39’a geriledi. ÜFE ise aylık %0,74 artışla yıllık %136,02 olarak belirlendi.

Yıllık bazda fiyat artışının en fazla olduğu grup %107,03 ile ulaştırma olurken en az fiyat artışı ise %35,87 ile haberleşmede görüldü.

2023 market poşeti fiyatı belli oldu

Üç yıldır zam yapılmayan poşet fiyatı 2023 için de sabit bırakıldı. Böylelikle 2023 market poşeti fiyatı 25 kuruş olarak belirlendi.

Poşet fiyatının belirlenmesi için yılda bir defa toplanan Plastik Poşet Alt Komisyonunda sivil toplum kuruluşları 25 kuruş olarak devam edilmesini isterken market temsilcileri ise fiyatın 75 kuruşa çıkarılmasını önermişti. Türkiye Perakendeciler Federasyonu da poşetin 75 kuruşa satılmasını istemişti.

Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2023 market poşeti fiyatının 25 kuruş olarak belirlendiğini açıkladı.

SPK 2 yeni halka arz ve SASA, EUREN, BRMEN sermaye artırımları için onay verdi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yayımladığı son bültende Birikim Varlık Yönetim A.Ş. ve Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnşaat Temizlik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arz başvurularını onayladı.

SPK, ayrıca bu hafta SASA’nın tahsisli, BRMEN’in bedelli sermaye artışıyla birlikte EUREN’in bedelsiz sermaye artışına onay verdi.

Borsa İstanbul’da 4 şirket geri alım yaparken 7 hisseye tedbir getirildi

Kamuyu Aydınlatma Platformuna yapılan bildirimlere göre 4 şirketin pay geri alımı yaptığı görüldü. Bunun yanında 7 hisse için yeni tedbir kararları alındı.

Pay geri alımı yapan şirketler şöyle sıralandı:

  • Türkiye Sigorta A.Ş. (TURSG)
  • MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. (MPARK)
  • Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. (SAHOL)
  • Verusa Holding A.Ş. (VERUS)

Yazar: Özgün Çağlar Deniz

Sizce bu haftanın en önemli gelişmesi neydi? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşın.