Hafta kapanışı: Son 7 günde piyasaya yön veren 5 gelişme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Piyasalar, yılın son ayına alışılmışın dışında bir başlangıç yaptı. Kripto para birimlerinin durağanlaşmasıyla kullanıcılarımızın ilgisi, SASA (IS:SASA) ve HEKTS (IS:HEKTS) gibi volatil hisseler başta olmak üzere BIST 100‘de listelenen belli başlı hisse senetlerine kaydı. Emtia ve döviz tarafında da ciddi hareketlenmelerin yaşanmaması, ilginin borsaya kaymasına önayak oldu.

Geride bıraktığımız haftada Investing.com Türkiye kullanıcılarının en çok ilgi gösterdiği 5 gelişmeyi özetledik. En çok okunan 5 içeriğimizin 4’ü, SASA ile ilgiliydi.

SASA ile ilgili ayrıntılı bir rehber hazırladık

Son dönemde yıldızlaşan ve Borsa İstanbul’un en büyük hisse senedi haline gelen SASA Polyester Sanayi A.Ş. SASA, kullanıcılarımızın yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Okuyucularımız SASA ile ilgili soruların yanıtlarını ararken, sosyal medyada şirket ve hisse ile ilgili dezenformasyon ve manipülasyonun da hızla arttığı görülüyor.

SASA ile ilgili sorularınızın yanıtları için ayrıntılı SASA rehberimize buradan göz atabilirsiniz. Şirketin kuruluşu, yükselişi, ortaklık yapısı ve çok daha fazlası için rehberimizi ziyaret edebilirsiniz.

SASA, HEKTS ve YKBNK, MSCI Turkiye endeksine dahil edildi

Son günlerde volatil fiyat hareketlere sahip olan ve 2022 yılının en popüler hisseleri arasındaki SASA ve HEKTS ile birlikte YKBNK hissesi, MSCI endeksine dahil edildi.

MSCI endeksleri genel olarak küresel yatırımcıların, ilgilendikleri ülke ya da bölgelerdeki yatırım fırsatlarını değerlendirmek ve portföy çeşitlendirmesi konusunda izledikleri endeksler olarak bilinir. Böylece yabancı yatırımcılar, MSCI endeksleriyle ülkelerin borsa performanslarını yakından takip etme fırsatı bulurlar.

Darphaneden 1 TL açıklaması

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 1 TL’nin üretim değerinin 3 TL olduğu beyanının gerçek dışı olduğunu duyurdu.

Önce dip sonra yükseliş: SASA ve Hektaş’ta alıcı ve satıcı mücadelesi devam ediyor

Yeni haftaya satıcılı başlayan SASA ve HEKTS, seans açılışının ilk dakikalarında taban fiyatlarına kadar geriledi. Kısa bir süre dip fiyatlarında yatay kalan iki hisse, eş zamanlı olarak öğle saatlerinde gelen hızlı alımlar taban fiyatının çözüldüğü gördü. Son duruma göre gün dip fiyatından %15 değer kazanan SASA ve HEKTS, sırasıyla 132,5 TL ve 36 TL’ye kadar yükseldi.

SASA patronunun sözleri piyasayı karıştırdı: SPK Başkanı’ndan açıklama geldi

Bu hafta kullanıcılarımızın en çok ilgi gösterdiği gelişme, SASA patronunun yaptığı açıklama ve ardından SPK Başkanı’nın konuşmasıydı.

SASA Polyester’in hakim ortağı Erdemoğlu Holding’in yönetim kurulu başkanı İbrahim Erdemoğlu, bu hafta SASA hissesi hakkında açıklamalarda bulundu. Erdemoğlu, SASA’nın şu anki piyasa değerinden rahatsız olduğunu dile getirerek hisse fiyatı 80 TL’ye ulaştığında küçük yatırımcı zarar görmesin diye hisse satışı yaptıklarını ve o günden beri “SASA hissesi alınmaz” dediğini söyledi.

SPK Başkanı Ömer Gönül, yaptığı açıklamada şirket sahiplerinin hisse fiyatlarıyla ilgili konuşmasına sıcak bakmadığını dile getirdi. Gönül, bu tür açıklamalar hakkında geçmişte de incelemelerde bulunduklarını ve bundan sonra da dikkatle takip edeceklerini söyledi.

Sizce bu haftanın en önemli gelişmesi neydi? Yorumlarda düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Yazar: Özgün Çağlar Deniz