Halka açık Bitcoin madencilik şirketi Argo Blockchain’in hisseleri sert düştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Birleşik Krallık’ta Londra borsasında işlem gören Bitcoin madencilik şirketi Argo Blockchain, bir finansman anlaşmasının iptal olmasının ardından kısa vadede negatif nakit akışıyla karşı karşıya kalma riski olduğunu açıkladı.

Argo Blockchain , bu ayın ilk günlerinde bir yatırımcıyla 27 milyon dolarlık bir abonelik anlaşması duyurmuştu. Bu anlaşma, 3.842 Bitcoin madencilik ekipmanı satışıyla 5,6 milyon dolarlık gelir elde edilmesinin ardından yapıldı. Ancak bugün yapılan açıklamada anlaşmanın iptal edildiği duyuruldu. 

Anlaşmanın bozulmasıyla zor duruma düşen şirket, nakit akışını artıda tutmak için diğer seçenekleri değerlendireceğini söyledi. Ancak mevcut durumun kısa vadede olumsuzluk oluşturması muhtemel, zira likidite sıkıntısı içinde olan şirket, şu an giderlerinin gelirlerinden fazla olmasından dolayı negatif bir nakit akışı döngüsüne girebilir. Bu da şirketin operasyonlarını azaltması ya da durdurmasına yol açabilir.

Duyurunun ardından şirket hissesinin fiyatında da sert düşüş görüldü. Argo Blockchain hissesi, Londra borsası açılışında güne %50 değer kaybıyla 8,24 sterlinden başladı. 2021 Şubat döneminden bu yana düşüş trendinde olan Bitcoin madencilik şirketi hissesi, o dönemki 340 sterlin fiyatından bugüne kadar %97 oranında değer kaybı gördü.

Bitcoin madencileri, düşük BTC fiyatı ve artan enerji maliyetleriyle zorlanıyor

Argo Blockchain’in son durumu, bir bakıma Bitcoin madencilik sektörünün de sorunlarını yansıtıyor. Mevcut ayı piyasasında Bitcoin fiyatındaki düşüşe ek olarak enerji maliyetlerin yükselmesi, şirketler olumsuz etkilemeye devam ediyor. 

Maliyetlerini karşılayacak gelire ulaşmakta zorlanan madenciler, bu şekilde finansmana ulaşma zorluklarıyla operasyonlarını durdurma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Diğer bir Bitcoin madencilik şirketi Core Scientific’in de iflas başvurusunda bulunacağı söylentileri, geçen hafta şirket hisselerinin %75 oranında düşmesine neden oldu. 

Diğer yandan dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, geçtiğimiz günlerde zor durumda olan Bitcoin madencilik şirketlerine destek olmak için 500 milyon dolarlık bir kredi limiti açtığını duyurdu.

Yazar: Günay Caymaz