Halka açık spor kulüpleri bu kararla sermaye piyasası mevzuatına tabi olacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmeliğe göre Gençlik ve Spor Bakanlığı ile spor federasyonlarının faaliyetlerine katılmak amacıyla Bakanlığa tescilini yaptıran spor kulüplerine ve üst kuruluşlara, faaliyetleri ve finansal durumu hakkında fikir verebilecek şekilde defter tutma zorunluluğu getirildi.

Yönetmeliğe göre ayrıca halka açık spor şirketleri, sermaye piyasası mevzuatına tabi olacak. Spor kulüpleri, tutacakları defter ve kayıtlarla, iktisadi ve mali durumunu, borç ve alacak ilişkilerini ve her hesap dönemi içinde elde edilen neticeleri açıkça görülebilir bir şekilde ortaya koymak zorunda olacak. 

Ayrıca ilgili yönetmelik maddesi gereği defterler, üçüncü kişi uzmanlara, makul bir süre içinde yapacakları incelemede spor kulüplerinin faaliyetleri ve finansal durumu hakkında fikir verebilecek şekilde tutulacak. Böylece spor kulüplerinin faaliyetlerinin oluşumu ve gelişmesi defterlerden izlenebilir şekilde olması sağlanacak. 

Yönetmelik maddelerinde bildirildiği üzere spor kulüpleri, vergi usul kanununa uygun şekilde işletme hesabı esasına veya bilanço esasına göre defter tutacak. Ancak, bünyesinde ticari işletme, iştirak, bağlı ortaklık veya spor AŞ bulunduran veya kamu yararına çalışma statüsü bulunan spor kulüplerinin bilanço esasına göre defter tutmaları zorunlu olacak.

Diğer yandan bu kulüplerin spor faaliyetleri ile ilgili her türlü gelir ve giderleri, Türkiye Muhasebe Standartlarına ve yönetmelikle belirlenen esaslara uygun şekilde hazırlanacak ve konsolide finansal tablolarında raporlanacak.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce spor kulüpleri, kullanılan tasdike tabi defteri, kayıtları ve belgeleri, kalan sayfaları bitinceye kadar kullanmaya devam edebilecek.

BIST Spor endeksinde son durum 

Borsada işlem gören 4 büyük kulübün hisse senetleri, haftaya düşüşle başladıktan sonra bugün toparlanma görüyor. Haftanın ilk iki günü yüzde 7’ye yakın düşüş gören spor endeksi, bugünkü alımlarla yüzde 3’ün üzerinde yükselerek 1.760 puan bandına geri döndü ve dünkü kayıplarını telafi etti. 

Spor endeksinin bugünkü yükselişine öncülük eden Galatasaray (GSRAY), yüzde 6’ya yakın değer artışıyla 6,28 TL’ye yükseldi. Beşiktaş (BJKAS), Fenerbahçe (FENER) ve Trabzonspor (TSPOR) hisseleri ise şu an yüzde 2 bandında yükselişe sahip.

Yazar: Günay Caymaz