Hazine Bakanı Nebati: “Önümüzdeki yıl enflasyonun hissedilir bir düşüş yaşadığı yıl olacak”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – TRT Haber canlı yayında açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, merak edilen sorulara yanıt verdi. Bakan Nebati’nin açıklamaları:

TOGG içi kredi hazırlığı yapılıyor

Yerli otomobil TOGG hakkında açıklama yapan Bakan Nebati, bakanlıkların, üst düzey yetkililerin ve devlet erkanının araç ihtiyacını TOGG ile sağlayacağını söyledi.

Otomobile rahat ulaşım sağlanabilmesi için bankaların çalıştığını söyleyen Bakan Nebati, gerekli teşviklerin verilmesi için bankaların destek vereceklerini belirtti. Kâr amacı gütmeden en düşük kredi faizleriyle destek verileceğini de ekledi. Ziraat Bankası, Halkbank (IS:HALKB) ve Vakıfbank (IS:VAKBN) ile katılım bankaları çalışmalara başladı.

Esnaf destek paketleri

“Açıkladığımız 100 milyar TL’lik destek, tarihi bir limittir. 60 ay vade verilecek ve faizin yarısını Hazine karşılayacak. Faiz %7,5’e tekabül ediyor. Salgından itibaren aldığımız birçok destek oldu ve maliyetlerin çoğu da Hazine’ye patladı, helal hoş olsun.”

KGF’yi ihtiyacı olan kullanacak

“KGF kullanacak herkes faturalı işlem yapacak. Bu paranın ihtiyacı olana gitmesi için büyük bir adım. Diğeri ise, bilançosunda sıkıntı olan şirketlere öncelik vereceğiz. Amacımız kredinin %75’inin gerçekten ihtiyacı olan firmalara gitmesini sağlamaktır. Böylelikle krediye erişim sorunu da yaşanmayacak. Faizler çok düştü, ancak ucuz krediyi farklı alanlarda kullananları engellemeye devam edeceğiz. Selektif krediler olacak.”

Enflasyon gelecek yıl çok daha az konuşulacak”

“Enflasyon dünyanın bir problemi. Dünya enflasyonun en büyük sebebi, enerji ve emtiaya bağlı yükselişler olurken lojistik sorunları ve kuraklık da yükselişi hızlandırıyor. Ülkemizde kur ataklarının yaşanmasıyla enflasyon hızlandı. Ancak alınan kararlar sabahtan akşama değişmez, belli bir zaman geçmesi gerekir, birçok şeyi hesap etmeniz gerekir. Enflasyonla mücadelede hedef belirledik ve bu hedefe ulaşmak için tedbirler aldık. Bunların etkilerini Aralık’tan itibaren önce baz etkisi, ardından beklentilerin kırılması ve kur atağının azalmasıyla göreceğiz. Önümüzdeki yıl enflasyonun hissedilir bir düşüş yaşadığı yıl olacak. Önümüzdeki süreç enflasyonun çok daha az konuşulacağı bir süreç olacak.”

Ayrıntılar geliyor…